برنامه نوجوانانه «قهرمان‌شو» با موضوع کتاب و کتابخوانی ویژه جام جهانی ۲۰۱۸ از امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد روانه آنتن شبکه دو سیما خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز کودک و نوجوان اوج، برنامه تلویزیونی «قهرمان‌شو» به عنوان برنامه ای تخصصی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و ترویج فرهنگ مطالعه توسط مرکز کودک و نوجوان اوج و با همکاری و مشارکت شبکه دو ویژه نوجوانان تولید و از امروز پخش خواهد شد.

سری اول این برنامه با محوریت کتاب «جام‌جهانی در جوادیه» نوشته داوود امیریان و مسابقه کتابخوانی «بخون، قهرمان شو!»به روی آنتن می رود و چهره های فرهنگی و هنری ضمن حضور در این برنامه به خوانش کتاب برای نوجوانان می پردازند.

از دیگر بخش های این ویژه برنامه تلویزیونی می توان به بخش استندآپ کمدی، معرفی کتاب توسط نوجوانان و اعلام برندگان مسابقه اشاره کرد.
گفتنی است برنامه «قهرمان‌شو» از امروز و به مدت یک ماه هر روز ساعت ۱۷:۳۰ از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

 

دسته‌بندی‌ها: بخون، قهرمان شو، کتابخوانی

ادامه خبر

اولین شب مراسم شب‌های نورانی در میدان سعدالله جابری شهر حلب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز کودک و نوجوان اوج، اولین شب مراسم شب‌های  نورانی با حضور بیش از دو هزار نفر از شهروندان شهر حلب، در میدان سعدالله جابری این شهر برگزار گردید. این برنامه این برنامه از ساعت ۹ شب تا ساعت ۱۱ در قالب ۸ غرفه بازی برای کودکان و بعد از آن از ساعت ۱۱ الی ۱۲ و ۳۰ دقیقه نیمه شب برای دیگر همشهریان برگزار می شود. این برنامه فرهنگی و هنری به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر توسط موسسه اوج کودک و نوجوان و با همکاری موسسه فرهنگی و هنری مهاد و جبهه دفاع مردمی حلب(فِیلَق) برگزار می‌شود. این جشن بزرگ شامل برنامه‌های متنوعی خواهد بود و که از آن جمله می‌توان به برگزاری تئاتر، موسیقی سنتی و زنده و اجرای گروه سرود اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی برنامه شب‌های نورانی در افتتاحیه این برنامه یکی از شاعران جوان و حماسه‌سرای شهر حلب به شعر خوانی پرداخت. استاد سمیر طویل مجری مشهور سوری در ابتدای برنامه با یادآوری یاد شهدای مقاومت در حلب به تقدیر از خانواده‌های مقاوم شهر حلب پرداخت و به یاد شهدای مقاوم حلب و با سرود ملی سوریه مراسم آغاز شد.

 در مراسم افتتاحیه این جشن حضور شاعر مردمی، استفاده از موسیقی سنتی عربی، برگزاری تئاتر با موضوع مقاومت از جمله برنامه‌ها بود. حضور مهمانان ویژه از جمله، نماینده حزب بعث در حلب، مسئول تامین امنیت شهری، شهردار و برخی از علمای مسلمان و مسیحی شهر از جمله دیگر برنامه‌های افتتاحیه این جشن بزرگ بود.

در انتهای این گزارش آمده است در سال گذشته برنامه شب‌های  نورانی با عنوان الیالی الساطعه در ۵ استان کشور سوریه و در ۲۵ شب برگزار شده بود که این برنامه‌ها با استقبال بسیار خوب از طرف شهروندان سوری مواجه شد؛ گقتنی است این برنامه توسط مرکز اوج کودک و نوجوان سازمان هنری رسانه ای اوج و با همکاری مرکز فرهنگی و هنری مهاد در کشور سوریه برگزار می شود

دسته‌بندی‌ها: شب های نورانی حلب، لیالی الساطعه

ادامه خبر

محمدسعید، فرمانده تیپ نظامی «لواء القدس» به عنوان مهمان ویژه در برنامه «شب های نورانی» مرکز کودک و نوجوان اوج در سوریه حاضر شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز کودک و نوجوان اوج، فرمانده نیروهای شبه نظامی لواء القدس در شب برگزاری مراسم با حضور در غرفه بازی‌های کودکان مهمان کودکان شهر حلب شد. برنامه «شب های نورانی» هر شب در ابتدا با غرفه بازی های کودک شروع می‌شود. این بخش دارای قسمت‌های متنوعی شامل رستوران بازی، بخش خلاقیت و پرورش استعدادها و بخش بازی‌های گروهی اجرا می‌شود. حضور محمد سعید در غرفه بچه ها و صحبت و حتى بازی کردن با کودکان سوری با استقبال خوب و غیر قابل وصف بچه‌ها و مربیان آنها مواجه شد.

محمدسعید همچنین با حضور در بخش خردسالان از غرفه های داستان گویی، نقاشی خردسالان، و کار با سفال نیز بازدید کرد. محمد سعید در انتهای این بازدید برای شرکت در مراسم شبانه شب های نورانی(الیالی الساطعه) حاضر شد.

گفتنی است جشن بزرگ شب های نورانی (الیالی الساطعه) توسط مرکز کودک و نوجوان سازمان هنری و رسانه ای اوج و با همکاری موسسه فرهنگی و هنری مهاد در کشور سوریه و با هماهنگی نیروهای بسیح مردمی (فیلق)؛ به مناسبت ایام عید سعید فطر در شهر حلب سوریه برگزار می شود.

دسته‌بندی‌ها: شب های نورانی حلب، لیالی الساطعه

ادامه خبر

وقتی توپ والیبال با قطر سه و نیم متر کاملا باد شد و در وسط میدان بازی بچه‌ها رها شد؛ فریاد شادی و هیجان همه جا را پر کرد. همه بچه‌ها به دنبال آن می‌دویدند و با فریاد سعی می‌کردند به آن نزدیک شوند و شاید حتی دوست داشتند که آن را مال خود کنند. شاید هم بعضی هاشان دوست داشتند تنها یک بار ضربه‌ای به این توپ افسانه‌ای بزنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز کودک و نوجوان سازمان هنری رسانه ای اوج، جشن بزرگ شب های نورانی (الیالی الساطعه) توسط مرکز کودک ونوجوان سازمان هنری رسانه ای اوج با همکاری موسسه فرهنگی و هنری مهاد در کشور سوریه با هماهنگی نیروهای بسیح مردمی (فیلق)؛ به مناسبت ایام عید سعید فطر در شهر حلب سوریه برگزار می شود.

در زیر شرحی می خوانید از حال و هوای سه هزار نفر شرکت کننده ای که در حلب سوریه به جشن و سرور می پردازند:

میدان سعدالله جابری؛ میزبان جمعیتی بالغ بر 3 هزار نفر

میدان سعدالله جابری یکی از میدان‌های مشهور شهر حلب است؛ میدانی که تقریبا در مرکز شهر قرار دارد و به همه نقاط شهر دسترسی دارد؛ معمولا شب‌ها حدود سه هزار نفر مهمان در این میدان جمع می‌شوند و علاوه بر صندلی‌هایی که برای‌شان چیده شده؛ ایستاده هم از برنامه‌های جشن شب‌های نورانی(الیالی الساطعه) استفاده می کنند.

برنامه شب‌های روشن دو بخش دارد؛ در بخش اول و از ساعت ۲۱ الی ۲۳ غرفه‌های کودک و بازی برای بچه‌ها برگزار می‌شود و از ساعت ۲۳ الی ۱ بامداد برنامه‌های اصلی مراسم و به اصطلاح استیج برگزار می‌شود.

مسابقه والیبال با توپی به قطر سه و نیم متر!

دومین شب از مراسم شب‌های روشن (الیالی الساطعه) با بازی بچه‌ها شروع شد. وقتی توپ والیبال با قطر سه و نیم متر کاملا باد شد و در وسط میدان بازی بچه‌ها رها شد؛ فریاد شادی و هیجان همه جا را پر کرد. همه بچه‌ها به دنبال آن می‌دویدند و با فریاد سعی می‌کردند به آن نزدیک شوند و شاید حتی دوست داشتند که آن را مال خود کنند. شاید هم بعضی هاشان دوست داشتند تنها یک بار ضربه‌ای به این توپ افسانه‌ای بزنند.

جمعیت نزدیک بیش از چهارصد نفره از بچه‌های کوچک و نوجوانی که همه تلاش‌شان برای رسیدن به توپ بزرگ والیبال بود. بچه‌هایی که از چهار و پنج ساله تا شاید پانزده ساله در بین شان بود. مربی قسمت توپ بزرگ (big ball) بچه ها را برای بازی به قسمت شرقی میدان راهنمایی کرد و بالاخره بازی والیبال شروع شد.

مسابقه بزرگ مار و پله؛ خانه هایی با پرچم آمریکا و اسرائیل

بخش جنوبی میدان قسمت بازی‌های گروهی بود. مربی ارشد در وسط میدان ایستاده و بازی‌های مار و پله را برای دیگر مربیان و بچه‌های شرکت کننده شرح می‌داد. یک صفحه بزرگ مار و پله که رویش مارها در خانه آمریکا و اسرائیل نیش می‌زدند و بچه‌ها باید بدون جوراب روی صفحه بنر بازی می‌کردند.

مربی تاس بزرگ با اندازه‌ای نزدیک به یک متر در یک متری که به جای دایره های رویش از ستاره های سوری و به جای عدد ۶ از تصویر پرچم سوریه استفاده شده بود را در دست گرفت و در مورد اعدادش توضیح داد. بعد هم بچه ها با هیجان و علاقه در اطرافش جمع شدند.

 از نگاه پر اشتیاق بچه‌ها می‌شد فهمید که در دل‌شان چه غوغایی است. بچه‌ها اگر می‌خواستند بازی کنند، باید دو به دو در کنار هم قرار می گرفتند. یکی از آن‌ها باید برای هم گروهی خودش تاس می‌انداخت و هم تیمی‌اش در صفحه حرکت می‌کرد تا به مقصد برد.

رستوران بازی مختص بچه ها و خانواده ها

در قسمت دیگر میدان و در رستوران بازی(مطعم ‌الالعاب) خبرهای دیگری بود، علاوه بر شلوغی‌هایی که خود بچه‌ها و خانواده‌هاشن راه انداخته بودند حضور محمد سعید بر شلوغی‌ها افزود.

فرمانده 60 ساله فلسطینی میهمان کودکان سوری

محمد سعید فرمانده تیپ رزمی قدس که به اصطلاح به آن لواألقدس می‌گویند، است. مردی که نزدیک به شصت سال سن داشت و با لبخند پدرانه و مهربانش وارد عرفه بازی شد. محمد سعید ته ریش سفید داشت و تنها یک چفیه [از نوع عربی‌اش] روی دوشش بود و لباس نظامی به تن داشت. لواألقدس عنوان تیپ نظامی فلسطینی است که در سوریه مستقر است و نیروهای آن عموما از اهالی فلسطین هستند.

با حضور محمد سعید غوغایی در بین مردم و بچه‌ها پیچید و همه شروع به دست زدن کردند. از وقتی نیروهای لواألقدس به میدان سعدالله جابری رسیدند پرچم‌ها، سربندها و بازوهایی با عنوان لواألقدس در بین مردم و به خصوص جوانان توزیع شد؛ با این که یک تیم محافظت ۱۰ نفره مسلح و بسیار قوی در اطراف محمد سعید بود؛ ارتباط گرفتن با او اصلاً سخت نبود. حتی می‌توانستی با دوربین موبایل در کنارش بایستی با او سلفی بگیری.

محمدسعید بعد از چند دقیقه که در قسمت انتهای میدان و در غرفه‌های بازی قدم زد و با بچه‌ها صحبت کرد به قسمت اجرای اصلی برنامه و استیج رفت. با ورود او موسیقی‌هایی که از اتاق صوت پخش می‌شد به نواهای حماسی‌تری تبدیل شد.

آغاز رسمی مراسم با نواختن سرود ملی سوریه

ساعت حوالی یازده بود که گروه موسیقی سرود ملی سوریه را نواخت و مجری از مهمان‌ها خواست که به احترام سرود و احترام به شهدای مقاومت بایستند.

 مجری برنامه بعد از اجرای سرود ملی و یک سرود به مناسبت روز قدس، از محمود علی سعید شاعر فلسطینی مهمان برنامه دعوت کرد تا به روی سن بیاید؛ او شاعری بود که در روز قدس و در اجتماع مردم حلب شعر خوانی کرده بود و مردم خواسته بودند که شب و در برنامه شب های نورانی (الیالی الساطعه) دوباره حضور پیدا کند.

 وقتی محمود علی سعید به روی سن رفت همه ایستاده برایش کف زدند؛ مردی با سنِ نزدیک به ۷۰ سال با صورتی کاملا تراشیده و کراواتی که با رنگ کلاه روی سرش هماهنگ بود.

حضور شگفت انگیز بازیگر زن سوری در "شب های نورانی"

 بعد از شعرخوانی وقتی استاد سمیر طویل مجری برنامه به روی سن رفت، از گوشه ای از محوطه میدان جمعیت زیادی یک خانم را برای رسیدن به ردیف اول مهمانان همراهی می‌کردند. "تولبن هارون" بازیگر سوری که همراهانش راه را برای رسیدنش به ردیف های اول باز می‌کردند.

وقتی تولبن با دو همراه دیگرش وارد محوطه جلوی سن شدند؛ جمعیت به‌طور هیجان انگیزی فریاد می‌کشیدند او را صدا می‌زدند.

خیلی‌ها ایستاده برایش کف می‌زدند. حضور این هنرمند سوری که به مناسبت روز قدس برای شرکت در برنامه شب‌های نورانی دعوت شده بود تا اندازه ای اهمیت داشت که محمدسعید خودش به استقبال او و همراهانش رفت و بعد در کنار خودش او را جای داد.

مجری به تونی خوش آمد گفت و بعد از محمد سعید دعوت کرد که برای سخنرانی به روی سن برود. محمد سعید بخشی از بیانیه لوالقدس برای روز قدس را خواند و بعد نوبت تولبن بود. او آرزو کرد که به زودی در مسجد الاقصی همدیگر را ببینند؛ مردم حلب به زودی مثل همه جای سوریه به آرامش برسند و سوریه دیگر درگیر هیچ جنگی نباشد و مردم از این آرامش لذت ببرند.

اجرای گروه تواشیح احرار؛ پایان بخش مراسم شب دوم

بخش پایانی برنامه شب‌های نورانی(اللیالی الساطعه) اجرای گروه تواشیح احرار بود؛ اجرای گروه همخوانی ایرانی احرار؛ با موزیک ویدئوی که همراهش داشت مردم را به همخوانی با اشعار خود با موضوع مقاومت وادار کرد.

ساعت حوالی یک بود که مجری به روی سن رفت و مهمان ها را برای حضور در شب‌های بعد دعوت کرد و تاکید کرد که می‌توانند تصاویرشان را در شبکه های اجتماعی با هشتگ «اللیالی الساطعه» منتشر کنند.

دسته‌بندی‌ها: شب های نورانی حلب، لیالی الساطعه

ادامه خبر

مسابقه کتابخوانی «بخون، قهرمان شو!» با آیین رونمایی از جلد جدید کتاب «جام جهانی در جوادیه» نوشته داوود امیریان کار خود را آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز کودک و نوجوان اوج، در حاشیه مراسم آئین بدرقه و رونمایی سرودهای تیم ملی فوتبال در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ در تالار وحدت، مسابقه کتابخوانی «بخون، قهرمان شو!» با آیین رونمایی از جلد جدید کتاب «جام جهانی در جوادیه» نوشته داوود امیریان کار خود را آغاز کرد و مورد استقبال ورزشکاران و اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفت.

در این مراسم؛ مهدی تاج، محمدرضا داورزنی، عبدالجبار کاکایی، محمود پاک‌نیت، جلال امیدیان، پویا امینی، شراره رخام، سعید امیرسلیمانی، خداداد افشاریان، فریدون اصفهانیان و... حضور پیدا کردند و با امضای قاب جلد این کتاب حمایت خود را از این مسابقه کتابخوانی اعلام کردند.

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته این مسابقۀ کتابخوانی به مناسبت جام جهانی ۲۰۱۸ از ابتدای خرداد تا پایان تیرماه ویژه نوجوانان دختر و پسر برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان پس از تهیه کتاب جدید و دریافت کد شرکت در مسابقه که پشت جلد کتاب جدید هک شده است می‌توانند با مراجعه به سایت ghahremansho.ir در این مسابقه شرکت کنند.

این پویش با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و قابل اعتماد بودن نوجوان با همکاری مرکز اوج کودک و نوجوان، فدراسیون فوتبال، انتشارات قدیانی، شبکه امید و اپلیکیشن طاقچه برپا شده است.

 

دسته‌بندی‌ها: بخون، قهرمان شو، کتابخوانی

ادامه خبر

مرکز کودک و نوجوان اوج پویش کتابخوانی نوجوانانه با عنوان «بخون، قهرمان شو!» را از 31 اردیبهشت تا 31 تیرماه ویژه نوجوانان برگزار می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز کودک و نوجوان اوج، این مرکز با همکاری فدراسیون فوتبال، انتشارات قدیانی، شبکه امید و اپلیکیشن طاقچه نخستین پویش کتابخوانی نوجوانانه با عنوان «بخون، قهرمان شو!» را از 31 اردیبهشت تا 31 تیرماه ویژه نوجوانان دختر و پسر برگزار می نماید.

این مسابقه کتابخوانی به مناسبت جام جهانی 2018 و با محوریت کتاب «جام جهانی در جوادیه» نوشتۀ داوود امیریان برگزار شده و همزمان با بدرقه تیم ملی فوتبال کشورمان در تالار وحدت کار خود را آغاز خواهد کرد و تا پایان جام جهانی 2018 ادامه خواهد داشت.

این پویش با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و قابل اعتماد بودن نوجوان با همکاری مرکز اوج کودک و نوجوان، فدراسیون فوتبال، انتشارات قدیانی، شبکه امید و اپلیکیشن طاقچه برپا شده و علاقمندان برای شرکت در این مسابقه می توانند به سایت این پویش به نشانی www.ghahremansho.ir  مراجعه نمایند.

در کتاب «جام جهانی در جوادیه» الکس هیوارد، فرزند سفیر کانادا در تهران است. یکی از بچه‌های محلۀ جوادیه به نام سیاوش که زبان انگلیسی‌اش خوب است، به او زبان فارسی یاد می‌دهد.الکس ماجرای یک دورۀ مسابقات فوتبال در جوادیه را از زبان سیاوش می‌شنود و یک تیم از بچه‌های کانادایی را برای شرکت در این مسابقات معرفی می‌کند. اما کار به همین جا ختم نمی‌شود.تیم‌هایی از کشورهای دیگر هم از راه می‌رسند؛ اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، چین، سوئیس، آرژانتین، برزیل و... عرب‌های کوچۀ مروی و نوجوان‌های‌ کارگر افغانستانی هم تیم‌ معرفی می‌کنند. به تدریج یک جام جهانی کوچک با حضور نوجوانان کشورهای مختلف در جوادیه برپا می‌شود.

دسته‌بندی‌ها: بخون، قهرمان شو، کتابخوانی

ادامه خبر

طی مراسمی در سازمان هنری رسانه ای اوج از عوامل مستند مسابقه فاز تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، مراسم تقدیر از عوامل و دست‌اندرکاران مستند مسابقه فاز در سازمان هنری رسانه ای اوج با حضور عوامل فاز، رئیس و مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو، رئیس شبکه امید، رئیس سازمان اوج و مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان برگزار شد.

در این مراسم برخی از عوامل و مدیران حاضر از لزوم ورود به حوزه نوجوان و تفکیک این رده سنی با گروه خردسالان و کودکان سخن گفتند و تاکید کردند نوجوانان گروهی هستند که طی سال های اخیر مورد غفلت جدی واقع شده اند و فاز تلاش داشته به نوعی به این قشر از جامعه اعتماد کند و به آنها بگوید که می توانند به عنوان کنشگرهای جامعه‌شان نقش آفرینی کنند.

وحید ملتجی: فاز یک اتفاق مثبت برای نوجوانان بود/ قمرهای «فاز» در راه‌اند!

وحید ملتجی رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان در ابتدای این مراسم ضمن خوش آمدگویی به مدعوین و میهمانان با گزارشی کوتاه از فعالیت های مرکز اظهار داشت: مدل فعالیت مرکز مدل زنجیره‌ای ارزش است یعنی قرار ما بر این است که تولیدات ما اولاً محدود باشد؛ ضمنا همان فعالیت‌های محدود ما تعدادی قمر داشته باشد؛ زنجیره ارزشی که متناسب با خود اصل پروژه تعریف می‌شوند.

وی بر همین اساس و با اشاره به مستند مسابقه فاز ادامه داد: بر مبنای رویکردی که تعریف کردیم، فاز یکی از همین برنامه هاست. برنامه تلویزیونی که بعد از بازخوردگیری؛ به‌غیر از اینکه فصل بعدش را انشالله شروع خواهیم کرد، به دنبال مطالعات اجرا و آغاز بخش هایی هستیم که فکر می کنیم می تواند در سایه و کنار فاز به پیش برود؛ اتفاقاتی مانند فازمتر (بررسی ایده های نوجوانان)، هم‌فاز (باشگاه نوجوانان)، کمپ فاز (اردوهای نوجوانانه) و ... که می توانند به فاز ملحق شوند و همراه باهم جلو بروند.

رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فاز تبدیل به یک نشان و برند قابل اعتماد برای نوجوانان بشود و به آن اعتماد کنند، تصریح کرد: البته این اعتماد باید دوطرفه باشد، هم نوجوان به ما و هم ما به نوجوان.

ملتجی در پاسخ به این سوال که چرا ما نوجوان را انتخاب کردیم، اظهار داشت: همانطور که همه می دانیم طی سال های اخیر برای رده سنی کودک و خردسال خیلی کار شده است اما نوجوانی یکی از آن رده های سنی است که که متاسفانه غفلت زیادی درباره ش صورت گرفته و از این جهت خلا جدی وجود دارد. هرچند می دانیم کار برای این گروه سنی بسیار سخت است و رقبای زیاد و سنگینی هم در این عرصه داریم اما این رده را انتخاب کردیم و تلاش داریم که موفق هم باشیم.

وی با اشاره به مستند مسابقه فاز هم افزود:  قرار فاز بر این بود که ترغیب مسئولیت پذیری اجتماعی همراه با تفکر انتقادی را داشته باشد.

رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان در بخش دیگری از صحبت هایش خاطر نشان کرد: اتفاق جالبی که در فاز افتاد، همزمانی کار تربیتی و رسانه ای با شرکت کنندگان مسابقه بود. البته نکته اساسی این بود که اتفاقات تربیتی در پشت صحنه اتفاق می افتاد و شاید مخاطب متوجه این موضوع نمی شد اما در فاز دو گروه به صورت همزمان و موازی با یکدیگر پیش می رفتند؛ یکی گروه برنامه ساز و دیگری گروه مربیان تربیتی که خیلی وقت ها هم این دو گروه با هم مسائل و چالش های جدی داشتند اما سرانجام فصل اول این پروژه به خوبی و بدون آنکه آسیبی روحی و اجتماعی به شرکت کنندگان وارد شود، به اتمام رسید.

احسان کاوه: مرکز اوج کودک و نوجوان راهی که در فاز آغاز کرده را ادامه دهد

احسان کاوه تهیه کننده مستند مسابقه فاز در ادامه این مراسم با تقدیر از مرکز اوج کودک و نوجوان گفت: این عزمی که مرکز اوج کودک و نوجوان جزم کرده تا برای نوجوانان محصولات مفیدی را تولید کند، محترم و قابل احترام است و انشالله ادامه پیدا کند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مرکز اوج کودک و نوجوان راهی که در فاز آغاز کرده را ادامه دهد، تصریح کرد: منظورم از مسیر صرفاً برنامه‌سازی‌اش نیست منظورم این است که این چند هزار نفری که در فاز و باشگاه و ... ثبت نام کردند موردتوجه قرار بگیرند و به یکباره رها نشوند.

تهیه کننده مستند مسابقه فاز در پایان به ارتباط بسیار خوب عوامل با نوجوانان شرکت کننده اشاره کرد و گفت: همه ما طی این چند ماه مثل یک خانواده شده بودیم؛ شب آخری که فاز تمام شد و ما خداحافظی کردیم، یکی از بچه ها تصادف جزئی کردند و برایم غیرقابل تصور بود استرس و اضطرابی که برای برخی عوامل بوجود آمده بود؛ شاید ما در ظاهر هیچ ارتباط نسبی با هم نداشتیم اما طی این چند ماه اتفاقات و رابطه بسیار خوبی بین بچه ها و عوامل شکل گرفته بود که این نشان از خلوص نیت همه عوامل فاز است.

آذرمیدخت آذرهوش: فاز به نوجوانان ایرانی شخصیت داد

آذرمیدخت آذرهوش مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو با ابراز خوشنودی از اینکه دو سازمان اوج و صداوسیما برای ارتقای جایگاه نوجوان کنار یکدیگر نشسته اند، گفت: فاز یک کار فوق‌العاده‌ای که کرد این بود که به این بچه‌ها شخصیت داد و به ایشان میدان داد تا خودشان را نشان بدهند که در شرایطی که به ایشان مسئولیت داده می‌شود کاملاً می‌توانند از پس این مسئولیت بربیایند.

وی در پایان اظهار داشت: : به نظر من شرکت‌کننده‌های فاز فقط همان تعدادی نبودند که در برنامه شرکت کردند بلکه همه نوجوانانی که مخاطب این برنامه بودند شرکت‌کننده‌های فاز بودند به‌این‌علت که همه هم‌ذ‌ات پنداری می‌کنند با این برنامه و با خودشان فکر می‌کنند که من هم می‌توانم در این جایگاه قرار بگیرم؛ من هم می‌توانم یک روزی یک کار بزرگ را انجام بدهم.

مژده لواسانی: فاز با نمونه های خارجی و بین المللی برابری می کند

مژده لواسانی گوینده متن و مجری فاز نیز در سخنان کوتاهی ابراز داشت: برای خودم فاز یک تجربه‌ی به‌شدت متفاوت در کارنامه‌ی حرفه‌ای‌ام بود و خوشحالم که سهمی داشتم در پروژه‌ای که به معنای واقعی کلمه تخصصی و حرفه‌ای که با دغدغه و دلسوزی تمام جلو رفت.

مجری فاز در ادامه افزود: این برنامه یک ریالیتی شوی واقعی در تلویزیون برای نوجوانان بود که قطعاً با نمونه‌های خارجی‌اش در سطح بین‌المللی‌ برابری می‌کند و تابه‌حال ‌چنین اتفاقی در تلویزیون نداشته ایم.

لواسانی در پایان ضمن تشکر از مدیران شبکه دو، سازمان اوج و مرکز اوج کودک و نوجوان به دلیل حمایت از فاز؛ تاکید کرد: هر وقت که یک نوجوانی را می‌بینم که می‌گوید من فاز را دیدم و انگیزه پیدا کردم که یک حرکتی انجام دهم خارج از فضای تحصیلی تا بتوانم در جامعه ام موثر باشم، خوشحال میشوم و می فهمم که مسیرمان در فاز درست و بحق بوده است.

مهدی سالم: ورود سازمان اوج به حوزه نوجوانان ستدونی است

مهدی سالم مدیر شبکه کودک در ادامه این مراسم ضمن تشکر از تمام کسانی که دغدغه نوجوانی دارند، اظهار داشت: ما می دانیم که سازمان اوج زحمات زیادی را در حوزه کودک کشیده و الان شبکه نهال و پویا جزو شبکه های پرمخاطب تلویزیون در حوزه کودک است و یقینا این حاصل تدبیر مجموعه سازمان اوج است و این حرکت در حوزه نوجوانان هم ادامه پیدا کرده و حالا به فاز منتج شده است.

مدیر شبکه امید ادامه داد: گمان میکنم که این جنس فعالیت می تواند در دل نوجوانان کشور جا باز کند و به اهدافی که مد نظر هست برای رسیدن به نوجوان تراز انقلاب اسلامی کمک بسزایی نمیاد.

وی در پایان تاکید کرد: برای احیای هویت نوجوان هم همکاری هایی را داشته ایم که امیدواریم این همکاری ها و تعاملات ادامه دار باشد.

محمدرضا جعفری جلوه: فاز پاسخ مثبتی است به خواسته های نوجوانان

در بخش دیگری از این برنامه محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو با انتقاد از این نگاه که کودک و نوجوان را نباید به یک چشم دید، خاطر نشان کرد: ما در یک نگاه ساده انگارانه و دم دستی کودکان و نوجوانان را با یک چشم نگاه می کردیم، گویی که ما با یک جسم و شخصیت واحد طرف هستیم. بی شک نحوه بروز و انتظارات و خواسته ها و تمنیات آدمیزاد مستمرا تغییر می کند. ولی آسیبی وجود داشت که کودکان و نوجوانان در کنار هم فرض می شد و غافل بودیم که این نگاه چه آسیبی را به نسل آینده وارد می کند.

جعفری جلوه با بیان اینکه فاصله گذاری با کودکان، اعتماد، اجازه دادن به کنشگری و احترام به تجربیات، از خواسته های بحق نوجوانان است، اظهار داشت: مستند مسابقه فاز به بخش اعظمی از این خواسته ها پاسخ گفت و به همین دلیل کار متفاوتی است و به نظر من موجب شد که ما غلبه کنیم بر یک اشتباهی که سالیان و دهه‌های متمادی در حال رخ دادن بود و باید از این بابت خدا را شاکر بود و تبرک گفت به طراحان، دست اندرکاران و همه مشارکت کنندگان در این پروژه. به ویژه عزیزان سازمان اوج و مدیریت هوشمند این مجموعه. که نتایج اقداماتشان را به وضوح می توانیم در طیف فعالیت های شان شاهد باشیم.

وی با انتفاد از رسانه ها تصریح کرد: احساس میکنم انعکاس رسانه ای فاز کافی نبود. باید بیش از اینها راجع به فاز گفته شود و حق مطلب بیش از اینها بود. این تجربه بسیار بزرگی بود ولی آنگونه که باید درباره‌اش سخن نگفتند. درباره فاز یک کار چند رسانه ای باید رخ دهد که این کار به مقصد خود نزدیک شود.

مدیر شبکه دو در پایان با حمایت از پیام رسان های داخلی بیان داشت: ما در فاز از فرزند ایران زمین حرف می زنیم و سخن می گوییم که  یکی از وجوه آن بومی رفتار کردن است یک وجهش هم استفاده از پیام رسان داخلی، به ویژه پیام رسان سروش است. بهرحال اقبال به پیام رسان داخلی در ابتدا سخت اما شدنی است.

احسان محمدحسنی: فاز جایگزین شایسته نیم‌رخ برای زمانه خودش است

احسان محمد حسنی رئیس سازمان هنری رسانه ای اوج که به عنوان میزبان و آخرین سخنران مراسم، صحبت می کرد، ضمن خیرمقدم به مدعوین و مدیران شبکه دو و امید گفت: جا دارد خسته نباشید اساسی به گروه تولید فاز عرض کنم. از برادر عزیزم آقای ملتجی (رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان) که دغدغه‌مندانه وقت گذاشتند، تلاش کردند و طراحی کردند. رفیق بسیار عزیزم جناب آقای کاوه که انصافا با حسن خلق با حوصله، وسواس و دقت مثال زدنی شان کار را جلو بردند و تیم سخت کوشی که هم می شنیدم و هم شاهد تلاششان بودم که با سلیقه و دقیق و هوشمندانه پروژه را جلو بردند.

وی با اشاره به تنها برنامه نوجوانانه سیما طی سال های اخیر اظهار داشت: بعد از سالها فاصله گرفتن از نیم رخ، که همیشه حسرت فرجام و سرانجامش را می خوردیم، به حول و قوه الهی فاز نشان داد که جایگزین شایسته، به روز و فرزند زمانه خودش است و جایگزینی مناسب برای برنامه خاطره انگیزی چون نیم رخ. برنامه ای که هم رو جلوست، هم اگر استمرار داشته باشد بهتر و قوی تر از نیم رخ می شود.

رئیس سازمان اوج با اشاره به فعالیت های این سازمان ادامه داد: سیاق کار اوج این است که برنامه را بیرون و به عنوان یک کمپانی بسازد و اگر صدا و سیما مایل بود آن را خواهان شود؛ نه اینکه با تلویزیون کار مشارکتی کنیم. اگر هم نه فضای شبکه نمایش خانگی و فضای مجازی عرصه بازی است برای انتشار محصول. ولی شبکه دو نشان داد که می شود در یک همکاری مشترک و خوب و بی حاشیه کار موفقی انجام داد و نمونه ای به وجود اورد که انشالله با شبکه های دیگر هم بشود با همین شکل ادامه همکاری بدهیم.

محمد حسنی بر همین اساس افزود: ما حتی سریال ها را هم بدون مشارکت ساخته ایم. مثل سریال پایتخت و سردلبران کار مشترک نیستند، ما ساخته ایم و به صدا و سیما تحویل داده ایم. از این بابت برای ما همکاری با شبکه دو تجربه مفیدی بود و من از بچه های فاز هم باید تشکر کنم. امیدوارم که کارهای فاز پیگیری بشود و این برنامه بدل به یک باشگاه پر مخاطب و شاداب بشود.

ادامه خبر

نخستین همایش «تجاری‌سازی کاراکتر ایرانی» با حضور عوامل فیلم انیمیشن سینمایی «فیلشاه» و تولیدکنندگان محصولات حوزه کودک و نوجوان در مجتمع فرهنگی شهدای سرچشمه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، سعید حسینی دبیر همایش با بیان اینکه این رویداد مقدمه‌ای برای اتفاقی بزرگتر در سال ۱۳۹۷ است، گفت: کاراکترسازی یکی از مهمترین اتفاقاتی است که در حوزه کودک و نوجوان رخ می‌دهد.

وی با اشاره به این که کودک باید بتواند با کاراکتر ارتباط عاطفی و عقلی برقرار و با آن زندگی کند، افزود: با بررسی بیش از ۱۰۰۰ فروشگاه به این نکته دست یافته‌ایم که ۱۶ حوزه کالایی در دنیا و ایران کاراکترمحور است و بچه‌های ما از این محصولات کاراکترمحور در طول دوران کودکی و نوجوانی خود استفاده می‌کنند.

دبیر نخستین همایش تجاری‌سازی کاراکتر ایرانی گفت: عمده کار فرهنگی روی شخصیت نوجوانان در حوزه تولید این نوع محصولات است و درآمد حوزه کاراکترسازی بعضی از کشورهای دنیا از درآمد فروش نفت ایران بالاتر است.

حسینی افزود: متاسفانه تا به حال در کشور نمونه‌های موفقی نداشته‌ایم اما ما با شروع این حرکت به آینده امید داریم و مطمئن هستیم که ان شاءالله در سال ۱۳۹۷ اتفاق‌های بزرگی در این زمینه رخ خواهد داد.

 

وی با اشاره به اینکه تولید محصولات کاراکتر محور در سال‌های قبل فقط در حوزه نوشت‌افزار فعال بوده، اظهار امیدواری کرد: ۱۶ سبد دیگر را در برنامه داریم و دنبال افزایش تیراژ تولید نیز هستیم. با استفاده از ابزار تلوزیون و فضای مجازی تولیدکننده را حمایت می‌کنیم و در حوزه توزیع نیز حامی آنان هستیم.

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: انیمیشن «فیلشاه» یک نمونه موفق در این عرصه خواهد بود که سال آینده تاثیرگذاری زیادی در حوزه تولید محصولات کاراکترمحور خواهد داشت و سال ۹۷ آغازگر جریان استفاده از کاراکترهای ایرانی در محصولات کودک و نوجوان خواهد بود.

در ادامه برنامه وحید ملتجی، مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان با اشاره به برخی فعالیت‌های این مرکز در سال ۱۳۹۶، گفت: ابر پروژه‌های ما در سال ۱۳۹۷ آغاز خواهد شد. تفاوت سال ۱۳۹۷ اوج کودک نوجوان با سه سال گذشته این خواهد بود که وارد تولید نخواهیم شد و زنجیره ارزش اولویت اصلی ما می‌باشد.

مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان تصریح کرد: ما همه ۱۶ محصول شخصیت‌محور را در برنامه خود خواهیم دید و در این عرصه به کمک و یاری تولیدکنندگان نیازمندیم و دست یاری به سوی آنان دراز خواهیم کرد.

مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان در پایان گفت: در تابستان سال ۹۷ تدارک نمایشگاه ویژه‌ای برای نوجوانان را دیده‌ایم و در نظر داریم محصولات سالم ویژه این گروه سنی را ارائه کنیم.

حامد جعفری، تهیه‌کننده انیمیشن‌های «شاهزاده روم» و «فیلشاه» سخنران دیگر نخستین همایش تجاری‌سازی کاراکتر ایرانی بود.

جعفری با اشاره به این که موسسه ما در سال ۱۳۹۱ به دلیل عرضه کاراکتر ایرانی وارد کار تولیدات سینمایی شد، گفت: «شاهزاده روم» در سال ۱۳۹۴ در سینماهای کشور اکران شد و سومین فیلم پرمخاطب آن سال لقب گرفت که توانست جایگاه خوبی برای انیمیشن‌های سینمایی در کشور ایجاد کند.

این تهیه‌کننده سینما ادامه داد: نسخه عربی «شاهزاده روم» در اکثر کشورهای عربی به نمایش درآمد که عایدات قابل توجهی برای موسسه ما داشت و ما تصمیم به ساخت سالانه یک فیلم سینمایی انیمیشن گرفتیم که «فیلشاه» از آنجا کلید خورد.

جعفری ادامه داد: «فیلشاه» در نوروز ۹۷ اکران خواهد شد که ان شاءالله موفقیت‌های «شاهزاده روم» را تکرار خواهد کرد و فراتر خواهد رفت.

تهیه‌کننده انیمیشن‌های «شاهزاده روم» و «فیلشاه» در پایان گفت: کاراکتر فیلم‌های ما باید تجاری‌سازی شود و این از عهده تیم ما خارج است و کار شما تولیدکنندگان است. کاراکتر ایرانی باید بین بچه‌های ایرانی جا باز کند و ما امیدواریم در سال ۱۳۹۷ شاهد اتفاقات مثبتی در این زمینه باشیم.

پایان‌بخش این مراسم اکران انیمیشن سینمایی «فیلشاه» برای حضار بود.

منبع: ایسکانیوز

ادامه خبر

نرگس ناجیان به عنوان فرزند ایران زمین معرفی شد

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، در فینال نفس‌گیر مسابقه فاز، نرگس ناجیان از زنجان با طرح قصه گرد، از میان دختران نشان فرزند ایران زمین امسال را کسب کرد.

فاطمه بزی از زاهدان هم فاز او در این رقابت بود

همچنین در بخش پسران محمد مهدی زمانی از اصفهان با طرح تتکا، مشترکا با محمدفاضل کرمی از قزوین با طرح کسا برنده جایزه مسابقه فاز شدند. در واقع هر ۲ گروه پسران در فینال فاز مشترکاً برندۀ جایزۀ مسابقه شدند.
اما نشان فرزند ایران‌زمین به آنها اعطا نشد و دریافت نشان منوط به اجرای کامل طرح آنها در ادامه است.

فواد جهاندار از اصفهان و امیرحسین طاهری از زنجان هم فازی این دو شرکت کننده بودند. 

ادامه خبر

کتاب تصویری فیلم سینمایی «فهرست مقدس» توسط انتشارات سلمان پاک راهی بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، کتاب تصویری(کمیک) فهرست مقدس برگرفته از انیمیشن سینمایی با همین نام است که اخیرا روی پرده سینماهای کشور رفت. این فیلم عاشقانه ای از دل تاریخ را روایت می کند، داستانی از یک واقعه تاریخی... دوراهی بین عشق و قدرت بین ایمان و تاریکی .

خاکسترنجران اولین شماره از مجموعه سه جلدی کتاب‌های تصویری فهرست مقدس است.

جلد اول کتاب فهرست مقدس شامل ۷۰ فریم تصویری می باشد که به گواه متخصصان حوزه کمیک از کیفیت بالای تصویرسازی و چاپ برخوردار است. همچنین این کتاب قابلیت واقعیت افزوده به صورت تصویری دارد.

در پشت جلد کتاب می خوانیم: سال ها پیش، در کشور یمن و شهر باستانی نجران برده‌های ستم دیده و مردم بیداردل دسته‌دسته به دین یکتاپرستی می‌پیوندند. معبدنشینان شهر و آندریاس، فرمانده بی لیاقت نجران، در مقابله با فیمون رهبر نوکیشان درمانده شده‌اند. در این گیرودار ذونواس، حاکم خون‌خوار یمن برای حضور در جشن پایانی مسابقات سالیانه نجران از صنعا به سوی شهر در حرکت است. حاکم و معبدنشینان برای حفظ جان خودشان هم که شده، باید تا پیش از آمدن ذونواس  فکری به حال <فیمون> و یکتاپرستان نوکیش بکند.

کتاب خاکستر نجران برگرفته از انیمیشن سینمایی فهرست مقدس به صورت داستان مصور در ۳۲صفحه و تمام رنگی در قطع رحلی  با قیمت هر جلد ۱۹۰۰۰تومان باهمکاری سازمان اوج کودک و نوجوان منتشرشده است.

 

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

محمد امین همدانی کارگردان «فهرست مقدس» گفت: الجزیره از پشت پرده این توقیف خبری رفت و گفت عربستان اعلام کرده که ایران در پی شرارت های خود انیمیشنی ساخته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، نشست رسانه ای انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» صبح امروز ۱۲ دی ماه در فرهنگسرای رسانه با حضور محمدامین همدانی کارگردان و تهیه کننده، محمد خیراندیش طراح کاراکتر، هومن فاضل نویسنده و مصطفی شاهمردانی مدیر فنی برگزار شد.

در ابتدای این نشست هومن فاضل گفت: نکته ای که فکر می کنم باید بگویم این است که برای من به عنوان نویسنده انجام کار انیمیشن ساده به نظر می رسید و فکر می کردم انیمیشن فضایی است که می شود تخیل را در آن رها و کار کرد. من شنخات کافی از فضای انیمیشن نداشتم و ابتدا با بدبینی وارد این حوزه شدم چون فکر می کردم این اثر به مرحله تولید نمی رسد یا متوقف می شود.

وی افزود: ما در حوزه تکنیک در انیمیشن به نقاط خوبی رسیده ایم و فکر می کنم در نگارش فیلمنامه باید کار کنیم تا فیلمنامه های خوبی داشته باشیم از همین رو فکر می کنم اگر تکنیک و فیلمنامه به نقطه مشترکی برسند به محصولات خوبی می رسیم.

همدانی نیز بیان کرد: در این روزهایِ کم لطفی به انیمیشن، این رسانه ها هستند که مهمترین حامی انیمیشن هستند بنابراین به عنوان شروع از رسانه ها تشکر می کنم.

این کارگردان افزود: کسانی که فیلم را دیده باشند اذعان دارند که این نوع اکران و این مقدار از سینماها حق «فهرست مقدس» نبوده است به ویژه اینکه ما در اکران های استان ها و شهرهای غیر از تهران دیده ایم که استقبال گرمی رخ داده و متوجه شده ایم هرچه از فضای پیچیده اکران در تهران فاصله می گیریم استقبال بهتر می شود.

وی اظهار کرد: اکران آنقدر خوان های مختلف دارد که این موضوع کار را برای انیمیشن سخت می کند. با این وجود مهمترین خاستگاه این صنعت کم نظیر مردم هستند زیرا اگر آنها بدانند چه معدن ناب طلایی در انیمیشن است از آن بیشتر استقبال می کنند.همدانی تاکید کرد: انیمیشن گمشده تولیدات کودک و نوجوان است آنهم در حالی که می تواند نسل آینده را بسازد و زبان ارتباط ما با آینده باشد. «فهرست مقدس» نشان داده است که فاصله زیادی با فتح بازارهای جهانی نداریم با این وجود کم لطفی هایی به این فیلم صورت گرفته است برای مثال فیلم ۲ سال معطل گرفتن مجوز اکران بود و بعد سانس متناسب با کیفیت اثر به آن داده نشد از همین رو امید من به رسانه ها و بعد از آن به مردم است. به نظر من هنوز دیر نشده است که این صنعت به مردم نشان داده شود.

خیراندیش نیز اظهار کرد: حدود ۱۴ سال است که در حوزه انیمیشن کار می کنم با این حال وقتی با خانواده ها درباره انیمیشن صحبت می کنیم آنها می گویند چرا کیفیت کارهای ایرانی پایین است. از همین رو به نظرم افتخار ما بود که توانستیم یک انیمیشن سینمایی با استانداردهای جهانی بسازیم بنابراین دوست داریم که دیده شود. ما به دنبال این هستیم که نشان دهیم چه کارهایی می توانیم انجام دهیم. دوست داریم مردم این انیمیشن را ببینند و حمایت کنند بر همین اساس به نظرم باید محصولات فرهنگی ما دیده شود. در حال حاضر خلع سلاحی در انیمیشن رخ داده است به طوری که سینماداران فکر می کنند سینما یعنی فیلم رئال که این درست نیست و جالب این است که خانواده ها اینطور فکر نمی کنند.

شاهمردانی در ادامه بیان کرد: بازخورد این اثر را دیده و متوجه شده ام «فهرست مقدس» نقطه عطفی در حوزه انیمیشن سینمای ایران است و مسایل فنی فیلم سینمایی «فهرست مقدس» قدم های بعدی در انیمیشن را هموار می کند.

کارگردان «فهرست مقدس» در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه طراحی شخصیت ها شبیه به حیوانات است، گفت: به نظر من مهمترین اتفاقی که باعث می شود این سوال ایجاد شود کیفیت بالای این اثر است چون آثار هالیوودی را برای مخاطب تداعی می کند. مهمترین عنصر تولید انیمیشن تخیل و اغراق است و این اثر هم تخیل و اغراق زیاد و در عین حال علمی داشت و این امر باعث شد از قالب یک اثر تاریخی خشک خارج شود. این را هم باید بگویم که در همه ادیان موضوع صورت باطنی وجود دارد که «فهرست مقدس» هم انعکاسی از صورت باطنی را نشان می دهد.

همدانی درباره انجام روانشناسی کودک در این اثر بیان کرد: مخاطب «فهرست مقدس» نوجوان است و پیام جهانی دارد. این فیلم پیرو ژانر خاصی از سینما است که گروه سنی متناسب با خود را دارد به همین دلیل نباید انتظار داشت کودکان از آن استقبال کنند.

وی عنوان کرد: ما درباره تجهیزات و هزینه ها هیچوقت گله نکرده ایم چون «فهرست مقدس» بالاتر از مبلغی که خرج شده ظاهر شده است حتی در جشنواره های خارجی برخی حدس می زدند که خیلی بیشتر از این ها برای ساخت آن خرج شده است. باید به این مسأله اشاره کنم که کشور ما یک سر و گردن در حوزه انیمیشن از کشورهای منطقه بالاتر است و در حال حاضر در نقطه تسلط به ابزار قرار دارد ولی در حوزه تسلط به فیلمنامه نیاز به کار دارد.

 

این کارگردان ادامه داد: خیلی از صنایع کشور ما وقتی می خواهد پا بگیرد خیلی ها بسیج می شوند که کار آن راه بیفتد اما در انیمیشن که به شدت پولساز است کاری انجام نمی شود در حالی که این صنعت قابلیت پول آوری دارد و یک موضوع دانش بنیان است بنابراین باید به یک صنعتی استراتژیک ملی تبدیل شود و به نظرم همه یک روز به این باور می رسیم که این صنعت می تواند اقتصاد ما را نجات دهد و اقتصاد فرهنگ را فعال کند. ما از چیزی غافلیم که روزی به آن می رسیم و آن روز حتما حسرت این دیر پی بردن را می خوریم.

همدانی درباره اکران «فهرست مقدس» گفت: این اثر حدود ۲ سال طول کشید تا اکران شود در حالی که پیام های بزرگ بسیاری دارد. شاید به خاطر مصالح ترجیح این بوده که در آن زمان اکران نشود. باید بگویم ما پدیده ای در دنیا داریم که به دنبال مهجور ساختن دنیای اسلام و اسلام هراسی است که از ملزومات آن مقوله مسیحیت صهیونیسم است از همین رو «فهرست مقدس» به دنبال هدف قرار دادن این موضوعات است.

وی ادامه داد: «فهرست مقدس» درباره یک واقعه بین المللی صحبت می کند و در اکران های جهانی هم برخورد خوبی با آن نشد. به عنوان مثال تعامل «فهرست مقدس» با حوزه بین المللی قرار بود با شرکت سونی انجام شود و ما پیش قراردادی به همین منظور داشتیم که روال هم به خوبی پیش می رفت و حتی به مرحله دوبله رسیده بودیم اما بعد از مدتی این شرکت اصلاحاتی از ما خواست که تقریبا به معنی تغییر اهداف و پیام های فیلم بود البته ما حتی نسخه ثانویه هم آماده کردیم اما آنها اصلاحات بیشتر می خواستند و ما قبول نکردیم و این قرارداد به هم خورد.

این کارگردان بیان کرد: در لبنان هم اکران با شکوهی داشتیم اما بعد از چند روز دیدیم که فیلم به طرز امنیتی در سینماهای لبنان توقیف شد و سپس الجزیره از پشت پرده این توقیف خبری رفت و گفت عربستان اعلام کرده که ایران در پی شرارت های خود انیمیشنی ساخته است. بعد از آن رسانه های مختلف این موضوع را منعکس کردند که عربستان نامه های ممنوعیت این فیلم را در کشورهای تحت سلطه خود زده است به همین دلیل فیلم قابلیت اکران پیدا نکرد. همین اتفاق و مشابه آن به خاطر صلاحدیدها در کشورمان رخ داد. کار تا آنجا پیش رفت که حتی به اسم فهرست مقدس هم ایراد گرفته شد.

 

 

همدانی اضافه کرد: درباره پیام فیلم باید بگویم که ما به آیه ای از قرآن برخوردیم که برای من جالب بود و آن آیه درباره پیدا کردن دشمن ترین ها بود و می‌گفت «اگر حقایق قرآن را برای عده ای بخوانید متوجه می شوند که همان چیزی است که مسیح می گفته است» به همین ترتیب این تقریب مذاهب برای من جالب بود.

وی درباره اکران آمریکا هم گفت: اکران های آمریکا هم  به این صورت بود که ما با سه کمپانی تراز اول به نتیجه رسیده بودم اما به همان دلایلی که عرض کردم، انجام نشد.

وی با اشاره به نحوه اکران «فهرست مقدس» گفت: وقتی اسم انیمیشن می آید یک فیلم در شوراهای تصمیم گیرنده مهجور واقع می شود و همان مسیری که در تولید طی کرده در اکران و توزیع باید طی کند تا همه باور کنند انیمیشن می تواند مخاطبان خود را داشته باشد. درباره «فهرست مقدس» حتی تصور بر این بود که در ۲ هفته اول کف فروشش را از دست می دهد به همین دلیل در ابتدا ۲ سالن برای نمایش آن در نظر گرفتند اما بعدها سینماهای بیشتری به این اثر اختصاص دادند. با این وجود معضلات یکی دوتا نیست چون تبلیغات بسیار مهم است و ما تبلیغات محیطی و تلویزیونی خوبی نداریم. به هر حال مهم بازخوردهای خوب مخاطبان است که خستگی را از تن ما درآورده است به هر ترتیب به نظرم اگر تبلیغات زیادی داشتیم «فهرست مقدس» بهتر می فروخت اما حاشیه ای هایی مثل درگیری های خیابانی و فیلتر شدن ها هم بر این مسأله تاثیر گذاشته است.

همدانی درباره کم هزینه بودن «فهرست مقدس» گفت: ما در سابقه ۱۶ ساله خود تجربه کرده ایم که باید در قناعت تولید کنیم این در حالی است که این قناعت خلاقیت های زیادی به بار آورد و ما حداکثر تلاش مان را برای جلوگیری از موازی کاری ها انجام دادیم.

همدانی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شرکت سونی به دلیل مسأله هولوکاست پخش این فیلم را برعهده نگرفت؟ گفت: بله همینطور است.

کارگردان فهرست مقدس در پایان به طراحی زنجیره ارزش و پیوست فرهنگی فهرست مقدس اشاره کرد و افزود: دوستان خوبم در مرکز اوج کودک و نوجوان و معاونت تجاری سازی این مرکز، زحمت های زیادی برای طراحی زنجیره ارزش انیمیشن ازجمله بازی رومیزی، نرم افزار موبایلی، تی شرت، ماگ، کمیک بوک، ماگ، پیکسل و ... کشیده اند که بخشی از آن آماده ارائه و بخشی دیگر به زودی روانه بازار خواهد شد.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

*آغاز تابستاني

مردادماه 96 در گرمترین روزهای سال بود که برای اولین بار خبر تولید مستند مسابقه فاز یا فرزند ایران زمین در رسانه های عمومی منتشر شد. انتشار این خبر همراه با  یک فراخوان ویدئویی بود که در آن دو نوجوان دختر و پسر از نوجوانان همسن خودشان دعوت می کردند برای حضور در یک مسابقه متفاوت و بی سابقه ثبت نام کنند تا در آن با دریافت ده میلیون تومان بتوانند ایده خود را عملی کنند و در صورت موفقیت دریافت کننده جایره یکصد میلیون تومانی مسابقه فاز باشند. آنها رو به دوربین می گفتند: «قراره چیکار کنیم؟ خیلی کارا! اتاق طراحی کنیم. چیز میز بفروشیم. یاد بگیریم مستند بسازیم و از همه مهمتر ایده خودمونو عملی کنیم! ایده‌ای که قراره به درد همه بخوره و اجتماعی و عام‌المنفعه باشه.» نوع کلام و سبک ساخت این تیزر حکایت از یک رخداد متفاوت داشت که خبر منتشر شده نیز بر همان تاکید می کرد که در «فاز» تنها درسخوان بودن، داشتن نمره بالا و اطلاعات عمومی یا  بدن ورزیده و ورزشکار بودن مهم نیست. شرکت کننده فاز باید بتواند از همه قابلیت های معمول یک نوجوان برای پیش بردن کار خود در قالب یک فعالیت گروهی اجتماعی استفاده کند.

*سكوت پاييزي

تیزر مدتی از شبکه دوم سیما پخش شد و دیگر خبری از فاز در رسانه ها نبود. خبر منتشر شده حکایت از ساخت و تولید برنامه در مرداد و شهریور 96 داشت و حالا این سکوت می توانست دو معنی کاملا متفاوت داشته باشد؛ اینکه فاز در گام اول به طور موقت متوقف شده یا برای همیشه فراموش شده است؛ مثل بسياري از كارهاي ديگري كه قرار بود رو

زي براي نوجوانان انجام شود به يك وعده يا خبر محدود ماند. البته احتمال دیگری هم بود؛ اینکه همه چیز در سکوت کامل رسانه ای در حال پیش رفتن است. رجوع به تجربه های مشابه در سالهای گذشته هر دو احتمال را پر رنگ نگه می داشت کنار کشیدن حامیان مالی یا ناتوانی گروه تولید و هزار دلیل وارد یا ناوارد دیگر می توانست دلایل خوبی باشد برای مرگ در نطفه یک برنامه تلویزیونی که بعد از مدتها قرار بود یخ حوزه نوجوان را در رسانه ملی بشکند. یخی که حتی با افتتاح شبکه ای مختص نوجوانان به نام امید هم هنوز به درستی نشکسته است.

اما آنچه واقیت داشت زنده بودن فاز بود. در تمام روزهای شهریور یک گروه تولید بزرگ و پر تعداد برای ساخت برنامه در حال فعالیت بودند. این مسئله را کسانی که در آن روزها مسیرشان را به سمت تپه های عباس آباد کج می کردند و سری به باغ کتاب تهران می زدند متوجه مي شدند؛ افرادي كه حین گردش چشمشان به استند و نشان های «فاز» و تعداد زیادی تصویر بردار می افتاده که همزمان فعالیت بیست سی نفر نوجوان را ثبت می کردند.

*رونق زمستاني

اما بلاخره بعد از چند ماه، دوباره تیزر جدیدی فاز را به شبکه دو و شبکه امید باز گرداند. انتشار یک خبر در آذر و اعلام رسمی آغاز پخش این برنامه در هفته اول دی ماه نشان داد تلاشی که در روزهای داغ تابستان در مرکز اوج کودک و نوجوان آغاز شده بود حالا قرار است در سردترین روزهای زمستان رونق شبکه دو سیما باشد. تیزر با این جمله به پایان می رسید که «فرزند ایران زمین امسال چه کسی است؟» تاکید بر امسال هم نشان می دهد که احتمالا برنامه یا ایده ای برای ساخت سری های بعدی فاز وجود داشته باشد که طبیعتا شرط اصلی آن توفیق سری اول خواهد بود.

پایگاه اطلاع رسانی شبکه دو درباره این مسابقه چنین توضیح داده که در جریان این مسابقه تلویزیونی ۲۸ نوجوان دختر و پسر در گروه‌های مجزا طی ۷ فاز در مراحل جذاب و دیدنی برای حل مسائل اجتماعی پیرامون خود به رقابت می‌پردازند. آنها در این مسیر باید از استعداد، خلاقیت و مهارت کارگروهی خود کمک گرفته و حمایت مادی و معنوی دیگران را نیز به سمت ایده و فعالیت خود جلب کنند. در پایان این مسابقه برگزیدگان نشان (فرزند ایران زمین) را از آن خود و جایزه اعتباري ‌صد میلیون تومانی این مسابقه را در قالب حمایت برای اجرای طرح برگزیده دریافت می‌کنند.

*چالش هاي هفت گانه

به گفته احسان کاوه تهیه کننده این برنامه در این مدت «نوجوان های شرکت کننده در چهار فاز ابتدایی، چالش‌های طراحی، طومار، حل مساله و در نهایت چالش فروش را از 7 فاز مسابقه را طی کرده اند و قرار است ادامه مسابقه آنها همزمان با پخش برنامه ضبط شود و رای مخاطبان برنامه در سرنوشت مسابقه دهندگان تاثیر گذار خواهد بود. حتی در صورت امکان مخاطبان در مرحله پایانی شاهد یک فینال زنده باشند.» این به معنی هیجان بیشتر است و البته افزوده شدن دشواری های تولید چنین مسابقه ای که لااقل در تولیدات سابق داخلی نمونه مشابهی برای آن نمی توان یافت.

میلاد دخانچی که سردبیر برنامه است این روزها سخت مشغول است. وقتی با او تماس میگیریم درباره ساختار فاز می گوید: «هر فاز 4 اپیزود دارد، چون هر اپیزودش مانند یک فیلم مستند است، چگونه مستند می­سازید؟ مستندساز 6 ماه تا یکسال وقت می­گذارد یک مستند می­سازد، حالا شما حساب کنید کار ما در فاز مانند ساخت 28 فیلم مستند است. البته نوع قصه متفاوت است و هر قصه 4 دفعه بازنویسی شده. خیلی کار سختی است که به یک قصه­ای برسید که باورپذیر باشد و از ریتم نیفتد. ولی مستند است دیگر.» و دخانچی همین مستند بودن را مزیت مهم برنامه ای می داند که ذات آن رئالیتی شو یا همان مستند مسابقه است.

*محور اصلي برنامه اعتماد به نوجوان است

وحید ملتجی مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان که متولی ساخت این برنامه است بحث «قابل اعتماد بودن» نوجوان را محور اصلي فاز می داند و می افزاید: «ذات برنامه این است که به نوجوان اعتماد شود. مثلا او بتواند در زمینه کسب‌وکار نوآوری کند و با یک کارِ عا‌‌‌‌م‌‌‌‌المنفعه و‌‌‌‌ با مبلغ اندکی توجه جامعه پیرامونش را به خودش و اثرش جلب کند و آن را جهت دهد. نمی‌‌‌‌خواهیم «فاز» صرفا مسابقه‌ای باشد که یک برنده و یک بازنده دارد. در واقع فاز مي خواهد كاري كند كه نورافكن ها روي مقطع نوجواني پرنورتر بتابند تا ديگران در قبال اين مقطع سني و دوره نوجواني بيتر احساس تكليف كنند و بدانند بايد در اين حوزه بيشتر كار كنند.»

حال باید تنها منتظر ماند و نتیجه این حجم فعالیت و ایده پردازی با پخش از آنتن تلویزیون چه بازخوردی میان مردم و نوجوانان خواهد داشت. نتیجه هرچه باشد می تواند برای گام های بعدی ساخت برنامه در حوزه حساس و پر اهمیت نوجوان مورد استفاده قرار گیرد.

ادامه خبر

مركز اوج کودک و نوجوان در سياست هاي جديدش قرار است تمركز جدي تري در حوزه نوجوان داشته باشد و به يكي از مراجع اصلي هدايت و توليد محصولات فرهنگي هنري در حوزه كودك و نوجوان كشور تبديل شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، «ریلیتی شو» در ایران با عنوان «مستند مسابقه» یا معادل هایی نظیر برنامه واقع آزما یا واقع نما شناخته شده است. این نوع نمایش واقعی تلویزیونی از دهۀ ۹۰ میلادی وارد خانه های مردم دنیا شد و سالهاست به عنوان یکی از جذاب ترین و پرکاربرد ترین قالب ها برای جذب مخاطب در شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای مطرح دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.
نسل جدید این نوع برنامه ها با شیوۀ اجرای متفاوت به برنامه ای به نام «بیگ برادر» یا برادر بزرگ برمی گردد. این برنامه که توسط تلویزیون هلند ساخته شد، زندگی ۲۴ ساعتۀ تعدادی از افراد را طی مدت ۳ ماه و بی پرده به نمایش می گذاشت. طی این سالها، این گونه برنامه ها به شکل های مختلف در دنیا تکثیر و برای جذب بیشتر مخاطب نیز با نوع آوری¬هایی همراه شده اند که گاه خطرناک هم هستند. به طور مثال سال 2015 در جریان ساخت یکی از این نوع برنامه ها به نام دراپد (Dropped) در شبکه اول تلویزیون فرانسه در اثر تصادف دو بالگرد حامل شرکت کنندگان، هشت نفر جان باختند و این رخداد تلخ بسیار مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
دومینیک ولتون مدیر تحقیقات مرکز ملی تحقیقات و علوم فرانسه و متخصص رسانه ها در این خصوص معتقد است: «تنها مسالۀ پیدایش نمایش های واقعی تلویزیونی نیست بلکه موضوع، رقابتی شدن تصویر است. شکل این نوع نمایشها تغییر کرده یعنی از شکل مبتذل دورتر شده اما بیش از پیش دراماتیک، گران و ماجراجو شده است. دیگر بین زندگی خصوصی و زندگی عمومی، زندگی معمولی و زندگی خطرناک مرزی وجود ندارد و در این میان باید به مسالۀ اخلاق هم توجه کرد».
رئالیتی شو به همان اندازه که جذاب است تولید دشوار و پر هزینه ای نیز دارد که در آن ایده پردازی حرف اول را می زند. از همین رو گروه های تولید خاصی به سراغ آن می روند که توانایی کار پرفشار و مستمر در بازه های زمانی طولانی را داشته باشند. در ایران هم این قالب با ساخت مستند مسابقه «فرمانده»، «ضد گلوله» و «خانه ما» در سالهای اخیر بیشتر شناخته شد و توانست مخاطب بسیاری را به خود جلب کند. اما در تمام این سالها جای چنین تجربه ای در حوزه نوجوان خالی بوده است. یک رئالیتی شو با شرکت کننده نوجوان که مخاطب اصلی آن هم نوجوانان باشند چیزی است که تاکنون به روی آنتن تلویزیون نرفته است. شاید دلیل اصلی عدم اقبال برنامه سازان به ساخت چنین برنامه هایی بیشتر به مهجور بودن حوزه نوجوان و عدم تسلط برنامه سازان به اقتضائات و حساسیت های این حوزه باشد.
البته در روزهای اخیر خبر از آغاز پخش مستند مسابقه ویژه نوجوانان با عنوان «فاز» یا «فرزند ایران زمین» از شبکه دوم سیما نوید یک رویداد جدید در این حوزه را می دهد. آنچه از تیزرهای تلویزیونی و مصاحبه های منتشر شده بر می آید نشان می دهد تلویزیون ایران بلاخره در نقطه تلاقی قالب جذاب ریلیتی شو و برنامه سازی نوجوان قرار گرفته است و حضور چهره های سرشناس و امتحان پس داده در تولید برنامه های تلویزیونی اين اميدواري را بيشتر مي كند.
 نکته قابل تامل دیگر قرار گرفتن نام مرکز اوج کودک و نوجوان به عنوان متولی ساخت این برنامه است؛ چرا که سایر مستند مسابقه های شناخته شده تلویزیون که از آن نام برده شد هم در سازمان اوج ساخته شده است و گويا اين مركز در سياست هاي جديدش قرار است تمركز جدي تري در حوزه نوجوان داشته باشد و به يكي از مراجع اصلي هدايت و توليد محصولات فرهنگي هنري در حوزه كودك و نوجوان كشور تبديل شود.
«فاز» قرار است با شرکت 28 نوجوان دختر و پسر طی هفت مرحله در بازه زمانی دو ماهه به روی آنتن برود و با شعار «نوجوانانه ترین اتفاق سال» رونق شبهای سرد زمستان 96 باشد؛ آن هم با موضوعی که فعالیت های اجتماعی و عام المنفعه نوجوانان را هدف گرفته است و هیچ شباهتی به قالب های دم دستی مسابقه مثل پاسخ به سوالات اطلاعات عمومی یا مهارت های ورزشی ندارد؛ بنابراين باید منتظر شد و نتیجه را تماشا کرد.

ادامه خبر

طبق آخرين خبرهاي منتشر شده درباره مستند مسابقه فاز (فرزند ايران زمين) مژده لواسانی و محمد بحرانی به پروژه ساخت اين برنامه پيوستند.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، مژده لواسانی مجری جوان و نام آشنای تلویزیون قرار است در نقش مجری بخش ها استودیویی مستند مسابقه فاز (فرزند ايران زمين) جلوی دوربین اين برنامه قرار گيرد.
همچنين محمد بحرانی هنرمند و صداپیشه حرفه ای که بسیاری از مخاطبان او را با صداپیشگی شخصیت محبوب جناب خان به یاددارند قرار است برای اجرای گفتارمتن این مسابقه نوجوانانه را برعهده بگيرد كه لواسانی نیز در اجرای اين گفتار متن ها در کنار او حضور خواهد داشت.
پخش مستند مسابقه فاز با محوریت نوجوانان از سه شنبه پنجم دی ماه آغاز خواهد شد. در این مسابقه 28 نوجوان دختر و پسر طی هفت مرحله (فاز) برای انجام یک ایده عام المنفعه برای فعالیت های اجتماعی به رقابت می پردازند و در پایان افراد برگزیده نشان فرزند ایران زمین و جایزه اعتباري یکصد میلیون تومانی در قالب حمایت برای اجرای طرح برگزیده را از آن خود خواهند کرد.
فاز محصول مرکز اوج کودک و نوجوان است  و با همکاري گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما تولید شده است. همچنين اين برنامه اولین تجربه ساخت مستندمسابقه ویژه نوجوانان در ايران به شمار می آید.

 

ادامه خبر

«مرکز اوج کودک و نوجوان»، در ابتدای کار رسانه‌ای خود، سراغ ساخت پروژه تلویزیونی متفاوتی به نام «فاز» رفته است؛ برنامه‌ای که به تهیه کنندگی احسان کاوه و سردبیری میلاد دخانچی تولید شده و از ابتدای زمستان از شبکه دو سیما پخش می شود

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، وحید ملتجی مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان در مورد ایده اولیه ساخت این پروژه تلویزیونی می‌گوید: «ایده اولیه برای ساخت «فاز» که اسم اولیه‌اش هم نام دیگری بود، ساخت برنامه‌ای به سبک مسابقه‌ای کلاسیک برای نوجوانان بود؛ اینکه سوالاتی داشت و نوجوانان با شرکت در مسابقه و حضور در لوکیشن برنامه، به سوالات پاسخ می‌دادند.»
وی ادامه داد: «البته بعدها در اتاق فکر برنامه، هر چقدر جلو رفتیم، ایده پخته‌تر شد و به نسخه‌‌‌‌های جدیدی رسیدیم. اغراق نیست بگویم بیش از هفت نسخه، نام و شکل و تیم تولیدکننده آن تغییر کرد تا نتیجه همین شد که الان اجرا می‌‌‌‌شود.»
ملتجی در مورد شیوه فعلی اجرای این مسابقه گفت: «این مسابقه هفت مرحله یا به قول ما هفت فاز دارد که در تمامی‌‎شان بحث «قابل اعتماد بودن» بچه‌ها، نخ تسبیح است. بچه‌هایی که در این مسابقه ثبت‌نام کرده‌اند، در فاز صفر گزینش شده‌اند. بعد از آن در چهار فاز ابتدایی، چالش‌های طراحی، طومار، حل مساله و  در نهایت چالش فروش را طی می‌کنند. کسانی که بتوانند از این چهار فاز با رای هیات داوران عبور کنند، فرصت حضور در سه فاز پایانی را خواهند داشت. این سه فاز مرحله اجرایی ایده عام‌المنفعه‌شان است.»
مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان همچنین در مورد جوایز 100 میلیون تومانی این برنامه گفت: «ذات برنامه این است که در حوزه کسب‌وکار به نوجوان اعتماد شود. مثلا او بتواند در زمینه کسب‌وکار نوآوری کند و با یک کارِ عا‌‌‌‌م‌‌‌‌المنفعه و‌‌‌‌ با مبلغ اندکی توجه جامعه پیرامونش را به خودش جلب کند و آن را جهت دهد. نمی‌‌‌‌خواهیم «فاز» صرفا مسابقه‌ای باشد که یک برنده و یک بازنده دارد. برای ما اصل همین بود ولی جاذبه‌‌‌‌هایی هم گذاشتیم. خیلی مشورت کردیم. حتی مسابقه جایزه 100میلیونی هم دارد؛ اما نکته اینجاست که ما در «فاز» نگاه تربیتی داریم. صرف خوب ارائه کردن، برنده را مشخص نمی‌کند. روابط بین افراد مهم است. گروه تولید در انتخاب داوران به این مسائل دقت کرده‌اند. امیدواریم این مساله در خروجی نیز به خوبی مشاهده شود.»
ملتجی در مورد هدف اصلی برنامه که بنا را بر اعتماد به نوجوانان گذاشته است، گفت: «در قدم اول باید به نوجوان اعتماد کنیم و شخصیتش را به رسمیت بشناسیم. این اعتماد دو منظر دارد؛ یک منظرش این است که خود نوجوان این باور درونش باشد. دوم اینکه بزرگ‌ترها این باور را بپذیرند. این دو باید حتما کنار هم قرار بگیرند تا به نتیجه برسند. اگر یک‌طرفه باشد، هرکدامش دچار آسیب می‌‌‌‌شود. اعتماد، رویکرد بسیار مهمی است و تجربه هم نشان داده است هر جایی که به نوجوان اعتماد کردند و کاری را به او سپردند، موفق بوده است.»
مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان با اشاره به انتخاب عنوان «فرزند ایران‌زمین» یا «فاز» برای این برنامه گفت: «در پایان مسابقه، برگزیده یا برگزیدگان نوجوان، یک جایزه 100 ‌میلیون‌تومانی اعتباری می‌گیرند تا بتوانند طرح عام‌المنفعه‌شان را اجرایی کنند. ضمن اینکه تندیس «فرزند ایران‌زمین» را هم دریافت خواهند کرد. این عنوان در راستای همان اعتماد و اعتمادسازی است. در واقع «فاز» می‌‌‌‌خواهد کاری کند که نورافکن‌‌‌‌ها روی مقطع نوجوانی پرنورتر بتابند تا دیگران در قبال این مقطع سنی و دوره نوجوانی بیشتر احساس تکلیف کنند و بدانند باید در این حوزه بیشتر کار کنند.»
ملتجی با اشاره به اینکه باید جامعه نسبت به رده سنی نوجوان حساس باشد و برنامه‌ریزی‌های جدی در مورد آنها انجام دهد، گفت: «اگر این هنر را داشته باشیم که جامعه را اعم از مردم و مسئولان به این موضوع حساس کنیم، کار خودمان را انجام داده‌ایم. مانند حوزه خردسال که در سال‌‌‌‌های گذشته این اتفاق افتاد و الان جامعه به این رده سنی بیشتر اهمیت می‌دهد.»
این مدیر فرهنگی در مورد برنامه بعدی این پروژه تلویزیونی گفت: «به «فاز» به‌عنوان یک ابرپروژه نگاه می‌کنیم. به این نتیجه رسیده‌ایم که فقط با تولید برنامه فاخر و خوب نمی‌توان در جامعه جریان‌‌‌‌ساز شد؛ حتما باید محتوای برنامه در جامعه امتداد داشته باشد و زنجیره‌ ارزش در کنارش باشد تا اثرگذاری‌اش بیشتر شود. بنابر‌این درصددیم این زنجیره ارزش را در فاز، به‌عنوان یکی از طرح‌های اولیه‌مان اجرا کنیم. به غیر از نسخه تلویزیونی، به نسخه‌‌‌‌های دیگر فاز هم فکر می‌کنیم. اگر از نسخه تلویزیونی بازخورد خوبی گرفتیم، به بقیه عرصه‌‌‌‌هایش هم بپردازیم.»
ملتجی در مورد عرضه محصولات جانبی این برنامه تلویزیونی همچنین گفت: «به این موضوع هم فکر کرده‌ایم که «فاز» را در زمینه‌هایی مثل بازی یا اپلیکیشن و خیلی از زمینه‌های دیگر می‌توان به مخاطب عرضه کرد. برای «فهرست مقدس» هم که یکی از تولیدات فاخر این مجموعه است، همین شیوه را در نظر گرفته‌ایم.»

 

ادامه خبر

«فاز» (فرزند ایران زمین) عنوان تازه‌ترین برنامه تلویزیونی ویژه نوجوانان در قالب مستند-مسابقه (ریلیتی‌شو) است که طی ماه‌های اخیر برای پخش از شبکه دو سیما آماده شده و قرارست در زمستان۹۶ به روی آنتن برود.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان؛ در جریان مسابقه تلویزیونی «فاز» 28نوجوان دختر و پسر در گروه‌های مجزا طی ۷فاز در مراحل جذاب و دیدنی برای حل مسائل اجتماعی پیرامون خود به رقابت می‌پردازند. آنها در این مسیر باید از استعداد، خلاقیت و مهارت کارگروهی خود کمک گرفته و حمایت مادی و معنوی دیگران را نیز به سمت ایده و فعالیت خود جلب کنند.

در پایان این مسابقه برگزیدگان نشان «فرزند ایران زمین» را از آن خود و جایزه یک‌صد میلیون تومانی این مسابقه را در قالب حمایت برای اجرای طرح برگزیده دریافت می‌کنند.

تاکنون بخش‌های زیادی از این پروژه در مجموعه باغ کتاب تهران تصویربرداری شده و مراحل پایانی مسابقه هم‌زمان با پخش از تلویزیون، تصویربرداری خواهد شد که رای و نظر بینندگان برنامه نیز در نتیجه مسابقه موثر است.

فاز (فرزند ایران زمین) سعی می‌کند به همه نشان دهد تنها شاگرد اول بودن و اطلاعات عمومی بالا ملاک نوجوان برگزیده نیست و توانایی انجام یک فعالیت اجتماعی در قالب کارگروهی در رشد و ارتقای شخصیت نوجوان موثرتر و مهم‌تر است.

علاقه مندان به دریافت اطلاعات بیشتر درباره این مسابقه می‌توانند صفحات «فاز» را در شبکه‌های اجتماعی (تلگرام، سروش، توئیتر، اینستاگرام) با نشانی @faazz_show پیگیری کنند.

«فاز» به همت «مرکز اوج کودک و نوجوان»، و «گروه کودک و نوجوان شبکه 2سیما» به زودی از این شبکه پخش خواهد شد.

ادامه خبر

تن پوش‌های کاراکترهای انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» در پردیس های سینمایی در کنار مخاطبان حضور دارند.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، تن‌پوش‌های فهرست مقدس در پردیس‌های سینمایی بعد از هر اکران سینمایی در کنار مخاطبان حضور دارند. حضور این کاراکترها بعد از تماشای انیمیشن سینمایی با استقبال کودکان و نوجوانان همراه می شود.
تن پوش ها به شمایل سه کاراکتر «ذنواس»، «هاران» و «رفقه» طراحی شده اند. «هاران» قهرمان قصه فهرست مقدس است که در ابتدای قصه دزی سر گردنه است که در پی عشق زمینی به دوراهی برای انتخاب بین ادامه زندگی یک دزد یا قهرمانی حامی زندگی مردم قرار می گیرد. «رفقه» هم دختری یکتاپرست است که در مسابقات شهر درگیر علاقه به هاران می شود و پلی برای رستگاری هاران می شود. اما «ذنواس» پادشاه ستمگر یمن است که به دستور او همه یکتا پرستان در دره ای به نام اخدود سوزانده شده است.

 

 

ادامه خبر

«بازی رومیزی»، «بازی تلفن همراه»،«کمیک بوک»،«تی‌شرت» تنها بخشی از زنجیره پیوست فرهنگی فهرست مقدس است که این انیمیشن را احتمالا جزو متفاوت‌ترین و ماندگارترین‌های سینمای ایران خواهد ساخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان و به نقل از روزنامه وطن امروز، آمار‌های پژوهش بسیار جالبند. در ژاپن از 10 قهرمان کودکان همگی ژاپنی هستند. در چین 5 قهرمان آمریکایی، 3 ژاپنی و 2 چینی حضور دارند. اما هر 10 قهرمان کودکان ایرانی، آمریکایی هستند. این قبیل آمارها و گزارش‌ها سال‌هاست مساله دغدغه‌مندان فرهنگی شده است اما همواره «تاسف خوردن» را می‌توان برجسته‌ترین عملکرد در برابر این بحران دانست. تجربه شکست‌خورده دارا و سارا در برابر رشد بن‌تن و بتمن موجب شد تا بازار کالاهای فرهنگی در ایران به صورت کامل به دست قهرمان‌های غربی بیفتد و تولیدکننده‌های ایرانی نیز برای بقا در بازار مجبور به استفاده از برندهای هالیوودی شوند. اما در سال اخیر تحولاتی جدی صنعت برند ایرانی را دگرگون کرد. تولید انیمیشن‌های باکیفیت به‌رغم بی‌مهری سینماداران توانست اقبال تماشاگران ایرانی را به خود جلب کند و پیوست‌های فرهنگی این انیمیشن‌ها نظیر نوشت‌افزار، لیوان، تی‌شرت، کیف و کفش و… توانستند در بازار مدعیان فرنگی خودنمایی کنند. اما این بار «فهرست مقدس» با درخشش در جشنواره‌ها و جهشی بزرگ در انیمیشن، تمام نگاه‌ها را خیره به اکران عمومی خود کرد. اکرانی که با بی‌مهری هر چه تمام‌تر نهاد‌های دولتی در ارائه مجوز و سپس سینماداران در اختصاص سانس 2 سال به تعویق افتاد و هم‌اکنون به صورت محدود و در گروه آزاد روی پرده رفته است. هرچند فهرست مقدس بزودی خود را به مخاطبان نشان خواهد داد، اما این انیمیشن تنها در فرم و محتوا حرفه‌ای عمل نکرده بلکه با ارائه پیوست فرهنگی قدرتمندی به صورت جدی قصد ورود به بازار محصولات فرهنگی را دارد. «بازی رومیزی»، «بازی تلفن همراه»،«کمیک بوک»،«تی‌شرت»، «نوشت‌افزار» و… تنها بخشی از زنجیره پیوست فرهنگی فهرست مقدس است که این انیمیشن را احتمالا جزو متفاوت‌ترین و ماندگارترین‌های سینمای ایران خواهد ساخت. با علی جاودانی، معاون تجاری‌سازی مرکز اوج کودک و نوجوان به گفت‌وگو نشستیم و از روند تجاری‌سازی برند فهرست مقدس صحبت کردیم.


«بت‌من»‌ها با تجاری شدن قهرمان شدند

جاودانی با اشاره به اهمیت شخصیت‌پردازی و قهرمان‌پروری در سینمای جهان اظهار داشت: اتفاقی که در دنیا هم‌اکنون در حال رخ دادن است، به این پدیده برمی‌گردد که تعداد زیادی از برندها محصولات خود را در قالب مجموعه‌ای از کالاهای به هم مرتبط عرضه می‌کنند. از این میان چند برند شاخص گستره بیشتری از بازار را در اختیار می‌گیرند و تبدیل به برند اصلی می‌شوند که به همین واسطه می‌توان پدیده‌های «مرد عنکبوتی»، «فروزن»، «بتمن» و… را در قالب‌های مختلف کالاهای فرهنگی مشاهده کرد. شما اگر بررسی کنید متوجه خواهید شد ده‌ها گونه از این نوع شخصیت‌ها در سینما وجود داشته و با استفاده از آنها صنعتی در فروش محصولات فرهنگی رشد یافته که در ابعاد گسترده‌ای از سبک زندگی مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار داده است. وی افزود: این محصولات فرهنگی دیگر خودشان تبدیل به یک کالای مجزا شده‌اند. در واقع فارغ از برند و فیلمی که شخصیت در آن مطرح است، کالایی را شاهد هستیم که قابلیت داد و ستد و فروش دارد. این پیوست فرهنگی در حوزه اقتصاد هم درآمدزاست و علاوه بر اینکه یک شخصیت تبدیل به برند می‌شود، از تولید کالاهای مرتبط با برند درآمد‌های سرشاری کسب می‌شود.

قتل کاراکترها در وقت اضافه

معاونت تجاری‌سازی مرکز اوج کودک و نوجوان با بیان اینکه سازوکار صنعت فرهنگ در ایران بشدت غیرحرفه‌ای است، افزود: در ایران اما اتفاق دیگری روی می‌دهد. ما تمام تلاش‌مان را خرج تولید آن برنامه تلویزیونی یا فیلم سینمایی می‌کنیم و توجهی به کاراکترها نداریم. به محض اینکه بعد از چند هفته اکران فیلم تمام شد، شخصیت‌های آن هم به تاریخ می‌پیوندند. متاسفانه بزرگ‌ترین متولی این کار صداوسیماست که بعد از نمایش فیلم‌هایش عملا کاراکترها از بین می‌روند. زمانی که بزرگ‌ترین تولیدکننده محتوای رسانه‌ای کشور چنین رویکردی نسبت به اقتصاد رسانه دارد، طبیعتا سینما هم دنباله‌رو آن بوده و کاراکترها با زحمت تمام به محبوبیت و شهرت رسیده و بعد از مدتی از دیدگان محو می‌شوند.


به دنبال ارزشمند کردن ایرانیان ما هم‌اکنون نکته‌ای که در مرکز اوج کودک و نوجوان مورد اهمیت قرار گرفته، چرخه زندگی محصول ایرانی است. این چرخه در سینما معمولا کمتر از یک ماه است و در تلویزیون نیز بستگی به بازه پخش آن دارد. ما بنا داریم این محصولات وارد زندگی مردم شود. بویژه مخاطب کودک و نوجوان که اصلی‌ترین محور مرکز اوج کودک محسوب می‌شود. ما احساس می‌کنیم جای این پدیده – پیوست فرهنگی- در بازار ایران بشدت خالی است. وقتی یک نوجوان برای خرید محصولی به بازار مراجعه می‌کند، هیچ نشان و خبری از کالاهای با برند ایرانی نیست. ما در این مرکز به دنبال درآمد مالی نیستیم، بلکه در پی ایجاد درآمد مالی برای تولیدکننده‌های داخلی هستیم. ما رایت‌سازی می‌کنیم. این رایت‌ها را در اختیار تولیدکننده‌های داخلی قرار می‌دهیم. آنها هستند که بر اساس دانش تخصصی رشته کاری خودشان اقدام به تجاری‌سازی و فروش محصولات با برند فهرست مقدس یا سایر فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی می‌کنند. آنچه ما در پی آن هستیم، ایجاد ارزش برای محصولات ایرانی است. نکته اینجاست که ممکن است این اتفاق درآمد مالی زیادی ایجاد نکند اما با ایجاد برند مخاطب به آن افتخار کرده و تا به وجود آمدن محصول بعدی- مثلا فهرست مقدس- آن برند را زنده نگه می‌دارد.


کودکان ایرانی غربی‌تر شدند!

جاودانی در پاسخ به این مقوله که طبق تحقیقات از میان 10 کاراکتر برتر کودکان ایرانی هر 10 تا هالیوودی و غربی هستند، اظهار داشت: من در تحلیلی شنیدم که در یکی از کودکستان‌ها از بچه‌ها خواسته شد عکس پدر خود را نقاشی کنند، آنها نتوانسته بودند چنین کاری انجام دهند اما در مقابل از آنها خواستند «بن‌تن» را نقاشی کنند، همه نقاشی این شخصیت را کشیدند. این اتفاق برای «باربی» و… نیز به طور مشابه رخ داد. اینها نشان می‌دهد که عملکرد ما در حوزه برندینگ محصولات فرهنگی به چه صورت بوده است، البته باید توجه داشت که توسعه «پیوست فرهنگی» توصیه رهبری است. ما همین الان افرادی را داریم که نقد دارند محصولات فرهنگی وارد مقولات تجاری شوند، اما به نظرم در حوزه اقتصاد مقاومتی نخستین کاری که در حیطه فرهنگی باید صورت بگیرد، این است که باید پیوست فرهنگی هر محصول را برای ادامه بقای آن کاراکتر طراحی کنیم. باید کاری کنیم که اگر مردم به محصولات فرهنگی احتیاج داشتند تنها سراغ کالاهای ایرانی بروند.

تردید را از تولید‌کنندگان دور کردیم

ما تجربه موفقی را در حوزه لوازم‌التحریر در شهریورماه گذراندیم. 3 سریال کودک و نوجوان به نام‌های «بچه‌های ساختمان گل‌ها»، «پیم و پم» و «اتل متل یه جنگل» در تلویزیون داشتیم که تقریبا حدود 40 نوع محصول مختلف پیرامون کاراکترهای این سریال کودک نظیر لیوان، پیکسل، نوشت‌افزار و… تولید کردیم و با تبلیغات خوبی که در آن زمان صورت پذیرفت، می‌توانیم ادعا کنیم تمام تولیدات ما به فروش رفت. این درحالی صورت پذیرفت که تعداد انبوهی از محصولات ایرانی در انبار خاک می‌خورد و از تجربه شکست دارا و سارا تا انیمیشن‌های متاخر همگی پیوست فرهنگی را در بحرانی بزرگ دیدند که امکان سوددهی ندارد. تجربه‌های شکست‌خورده باعث شده بود تولیدکننده‌ها به سختی به میدان بیایند و همواره با تردید به سمت تولید برند‌های ایرانی قدم بردارند. اما با تجربه موفقی که از پیش گذراندیم همه آنها علاقه‌مندند با ما همکاری کنند و از همین الان آمادگی خود را برای تولید محصولات جدید اعلام کرده‌اند. این اتفاقی است که نشان می‌دهد اگر ما فعالیت فرهنگی ایرانی خود را به صورت حرفه‌ای و حساب‌شده و بموقع انجام دهیم، بی‌شک با اقبال مخاطب مواجه خواهد شد. تجربه نشان داده است اگر لوازم‌ تحریر را در زمستان منتشر کنیم شکست می‌خورد، تی‌شرت انیمیشن در پاییز فروخته شده و شکست خورده است. همه اینها بیانگر آن است که ما در عرضه محصولات، حرفه‌ای وارد نشدیم و این مقوله موجب شکست خواهد شد. ما تلاش کردیم تا از پیوست‌های فرهنگی آن 3 سریال کودک و نوجوان بموقع رونمایی کنیم و با تشخیص بازار هدف، آن را در میان مخاطبان بالفعل عرضه کردیم.

در حوزه فهرست مقدس شرایط متفاوت است. مخاطب این انیمیشن نوجوان، جوان و بزرگسال است و دیگر با مخاطب کودک روبه‌رو نیستیم. از این جهت شرایط سخت‌تر است، رقبای هالیوودی در این زمینه بیشتر هستند. نمادسازی و اثرات فرهنگی آنها نیز در دل این اقشار جای گرفته و تغییر آن به صورت آسان امکان‌پذیر نیست. با این حال با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته آینده‌ای موفقیت‌آمیز برای محصولات فرهنگی با برند فهرست مقدس را پیش‌بینی می‌کنیم. ما در فهرست مقدس با سیاست مشارکتی ورود کردیم. گستره این محصولات وسیع بوده و اقلام متفاوتی را شامل می‌شود که مناسب نسل نوجوان، جوان و بزرگسال است. اقلامی نظیر بازی رومیزی، نوشت‌افزار، پوشاک، پک نرم‌افزار‌های آموزشی، کتاب کمیک، لیوان، کتاب هنری، بازی موبایلی، نرم‌افزار تلفن همراه و… که در دست تولیدند و ان‌شاءالله اتفاق خوبی را در صنعت فرهنگی ایران رقم خواهند زد. برای نخستین‌بار در ایران، بازی رومیزی یک فیلم سینمایی طراحی شده است که سناریوی بازی بر اساس سناریوی فیلم بوده و نظیر آن تا به حال دیده نشده است و با بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم متوجه شدیم نسل جدید بتدریج دارد به سمت بازی‌های رومیزی می‌رود. کافه‌ها و رستوران‌هایی که چنین امکاناتی را در خود دارند، مورد استقبال قرار گرفته و احتمالا بازی‌های رومیزی بخش بزرگی از بازار را در بر خواهد گرفت. قشر خاکستری ما بشدت علاقه‌مند به این حوزه بوده و در بازی طراحی شده ما از سناریو تا طرح جلد و… تلاش داشتیم تا با مخاطب عام و خاکستری ارتباط برقرار کنیم و با جذابیت‌های فرمی و دراماتیک او را با مفاهیم قرآنی که در داستان فهرست مقدس وجود دارد، پیوند بزنیم. کتاب تصویری یا همان کمیک نیز از جمله محصولات منحصر به فردی است که برای مخاطب نوجوان طراحی شده است که توسط بهترین نقاشان و طراحان ایران قصه فیلم را صحنه به صحنه به صورت تصویری روایت می‌کند. علاوه بر این ما قابلیت ارزش افزوده بر این کتاب را افزودیم تا به وسیله تلفن همراه و زمانی که دوربین گوشی روی عکس‌ها قرار بگیرد، نسخه فیلم مربوط به آن پلان به نمایش درآید. در حوزه نرم‌افزار تلفن همراه نیز تلاش داریم سرویس آموزشی انیمیشن را به همراه جدیدترین نسخه آموزشی نرم‌افزار 3dmax با نام فهرست مقدس برای علاقه‌مندان عرضه کنیم تا کسانی که مستعد ورود به این عرضه هستند مورد حمایت قرار گیرند.

نویسنده: محسن شهمیرزادی، منبع: روزنامه وطن امروز

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

مهرداد صدیقیان بازیگر جوان سینما و تلویزیون گفت: انیمیشن به لحاظ بازگشت سرمایه و پذیرش مخاطب، ظرفیت بالایی دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، مهرداد صدیقیان بازیگر جوان سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: انیمیشن «فهرست مقدس» به لحاظ کیفی نزدیک به آثار مشابه خارجی است. این انیمیشن از این جهت که ساخت جوان‌های ایرانی است ارزشمند است.

وی اضافه کرد: انیمیشن به لحاظ بازگشت سرمایه و پذیرش مخاطب، ظرفیت بالایی دارد، ولی متاسفانه در کشور ما آنچنان که باید به آن توجه نمی شود.

صدیقیان تاکید کرد: رده های سنی نوجوان و حتی بالاتر می توانند  مخاطبان این انیمیشن باشند.

وی بر اهمیت فیلمنامه های قوی در ساخت انیمیشن تاکید کرد و گفت: یکی از نکاتی که در مورد ساخت چنین انیمیشن هایی اهمیت دارد استفاده از فیلمنامه های قوی است. اگر قصه خوبی انتخاب شود با این ظرفیت انیمیشن سازی در ایران می توان، موفقیت های بین المللی هم به دست آورد.

 

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

عباس غزالی بازیگر سینما و تلویزیون می گوید «فهرست مقدس» نشان داد که صنعت انیمیشن ایران نیروهای توانمند زیادی دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان به نقل از خبرنگار خبرگزاری مهر، عباس غزالی بازیگر سینما و تلویزیون درباره انیمیشن «فهرست مقدس» گفت: ساخت این انیمیشن از این جهت که دنیای کودک و نوجوان را جدی گرفته است، حرکت روبه جلویی است. پرداخت به دنیای کودک و نوجوان مدتی است که در سینمای ایران فراموش شده است. در حالی که در سال های کودکی خود، شاهد آثاری بودیم که یادآوری آنها هنوز هم برای من لذت‌بخش است.

بازیگر سریال «وضعیت سفید» بیان کرد: انیمیشن یکی از روش های هنری تاثیرگذار بر دنیای کودکان است که خیلی زودتر باید به آن توجه می شد به ویژه در سینمایی که کودک و نوجوان فراموش شده است. من کودکی و نوجوانی خود را با امروز که قیاس می‌کنم می بینم چقدر برای خودمان قصه و کاراکترهای ایرانی داشتیم ولی امروز دنیای کودکان ما به نسبت گذشته، خالی از قهرمان‌ها و قصه‌های ایرانی است.

وی ادامه داد: ما قصه های درجه یک ایرانی و مربوط به فرهنگ خودمان بسیار داریم که می توان در ژانرهای متنوع، این قصه‌ها را پروراند. از زمانی که «فهرست مقدس» را دیدم برای من از این جهت اهمیت پیدا کرد که بعد از سال ها یک اثر جدی برای دنیای کودکان و نوجوانان ایرانی ساخته شده است. امیدوارم که این شکل کارها ادامه داشته باشد و بتوانیم کودک و نوجوان را با قصه‌های خودمان آشنا کنیم.

این بازیگر با تاکید بر اینکه در سال های اخیر صنعت انیمیشن در کشور رشد خوبی داشته است، گفت: زمانی می گفتند که ما ابراز تولید انیمیشن را نداریم اما الان ابزارها در اختیار ما است. زمانی می‌گفتند که نیروی متخصص نداریم ولی نمونه این کارها نشان می دهد که نیروی متخصص هم داریم. حالا دیگر می‌توان توقع داشت که نمونه‌های اینچنین ادامه داشته باشد چون نسل امروز نیازمند این است که قصه هایی از فرهنگ خودش را بشنود. «فهرست مقدس» می تواند آغازی باشد برای اینکه ساخت آثار سینمای کودک و نوجوان دوباره قوت گیرد.

غزالی در مورد عرضه محصولات جانبی توسط مرکز اوج کودک و نوجوان در کنار نمایش انیمیشن گفت: تولید انیمیشن نباید محدود به نمایش در سالن های سینمایی باشد یا اینکه فقط از طریق فروش بلیت، بازگشت سرمایه داشته باشد. وقتی یک اثر با قوت ساخته شود و با دنیای کودک ارتباط برقرار کند، مطمئنا مخاطب کودک خریدار محصولات جانبی آن اثر انیمیشن خواهند بود. کاراکترها روی جلد دفاتر می روند، بازی رایانه‌ای و عروسک از آن‌ها ساخته می شود یا به شکل نماد در قصه ها و رمان ها جای خواهند گرفت.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

اکبر نبوی منتقد سینمای طی یادداشتی نوشت: انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» ظاهرا با بی مهری شدید و غیر قابل توجیه در نمایش و اختصاص سالن و نوبت نمایش روبرو شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، اکبر نبوی منتقد و کارشناس سینما و عضو اعضای شورای پروانه ساخت را داشته است طی یادداشتی با اشاره به اهمیت حوزه انیمیشن در صنعت سینمای کشور، نسبت به عدم حمایت در اکران این هنر صنعت انتقاد کرد. متن یادداشت اکبر نبوی را بخوانید:

 در مورد طی چهار سالی که عضو شورای پروانه ساخت سینمای حرفه ای بودم، یکی از رویه های خوبی که در دستور کار داشتیم، حمایت از تولید فیلم های انیمیشن بود. برای کسانیکه می خواستند در این شاخه از فیلمسازی فعالیت کنند، امتیازات معنوی پیشبرنده ای در نظر گرفته بودیم. باور داشتیم که جریان تولید انیمیشن باید به اشکال مختلف و از سوی نهادهایی که می توانند، مورد حمایت جدی قرار بگیرد. این باور از یک تحلیل و درک راهبردی و آینده نگر نشات می گرفت و خدا را شکر، همه ی اعضا در این باور و درک مشترک، به شکل جدی و اصولی، همراه و همدل بودیم.

امیدوارم همچنان این رویه از سوی اعضای محترم شورای پروانه ساخت پی گرفته شود و فیلمسازان انیمیشن بدانند که یک حامی جدی و پای کار دارند.

یکی از ارکان مهم حمایت از آثار انیمیشن، موضوع نمایش عمومی آنهاست و انیمیشن ایرانی برای رشد و بالندگی موثر، حتما باید از حمایت ویژه در نمایش برخوردار باشد. شورای صنفی نمایش هم باید درکی درست و راهبردی از سینمای انیمیشن و ضرورت های بسیار جدی آن داشته باشد. 

اگر انگاره های به ظاهر حرفه ای بخواهد نگاه شورای صنفی نمایش را در باره ی  چگونگی نمایش این آثار به انحراف بکشاند، شورای صنفی نمایش باید بداند که یکی از متهمان جدی بی توجهی و ضربه به سینمای انیمیشن خواهد بود و باید در این زمینه پاسخگو باشد.

فیلم سینمایی فهرست مقدس را که در قالب انیمیشن ساخته شده است ندیده ام و در باره ی قوت و ضعف آن داوری نمی کنم، اما ظاهرا با بی مهری شدید و غیر قابل توجیه در نمایش و اختصاص سالن و نوبت نمایش روبرو شده است. هر اراده و دستی که چنین وضعیتی را پدید آورده، باید بداند که تصمیم و رفتارش جز تبری بر پیکر سینمای در حال رشد انیمیشن تعبیر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: بنا به توافق اولیه که در شورای صنفی نمایش صورت گرفت، اکران فیلم «فهرست مقدس در گروه آزاد بلامانع است.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش، در گفت و گو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت اکران انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» گفت: بنا به توافقی که در شورای صنفی نمایش انجام شد، به موسسه رسانه‌ای اوج اعلام شد، در صورتی که انیمیشن با استقبال مخاطب مواجه شود و سینمادار تمایل داشته باشد که برای بعدازظهر، سانس موظف بگذارد، «فهرست مقدس» می تواند برای بعدازظهر هم سانس داشته باشد

وی  اضافه کرد: بنا به توافق اولیه که در شورای صنفی نمایش صورت گرفته در حال حاضر اکران «فهرست مقدس» در گروه آزاد بلامانع است.

بنابراین گزارش، پیش از این فیلم «فهرست مقدس» تنها اکران ویژه مدارس داشت و در سانس‌های صبح برخی از سینماها امکان اکران داشت. 

انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» تازه ترین محصول مرکز اوج کودک و نوجوان به کارگردانی و تهیه کنندگی محمد همدانی است که از 15 آذرماه، اکران خود را آغاز کرده است.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

بیش از ۴۰۰ نفر از مردم داغ‌دار و زلزله‌زده سرپل ذهاب به همت مركزاوج كودک و نوجوان، به تماشای «فهرست مقدس» نشستند.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، بیش از ۴۰۰ نفر از مردم داغ‌دار و زلزله‌زده سرپل ذهاب به همت مركزاوج كودک و نوجوان، به تماشای «فهرست مقدس» نشستند.

  کمبود امکانات تفریحی برای کودکان مرزنشین، یکی از مشکلات عمده این مناطق است که این مسئله با وقوع زلزله 21 آبان ماه گرمانشاه در این منطقه تشدید شده است. حاضران در جلسه اکران انیمیشن «فهرست مقدس»، ضمن استقبال از این حرکت فرهنگی به مسئولان برگزاری گفتند، فراهم کردن امکان تفریح و نمایش انیمیشن برای کودکان فرصت مغتنمی است که امیدوار بودند تکرار شود.

 

«فهرست مقدس» داستان تاریخی برگرفته از قرآن است که ماجرای آن در شهر «نجران» کشور «یمن» می‌گذرد و زمان آن به صد سال قبل از ظهور دین اسلام بازمی‌گردد.

این فیلم تولید مرکز اوج کودک و نوجوان است. عوامل این انیمیشن سینمایی عبارتند از تهیه کننده و کارگردان: محمدامین همدانی، نویسنده: هومان فاضل، مدیر تولید: مصطفی شاهمردانی، دستیاران تولید: وحید چالاک و حسین صفارزادگان، مدیر دوبلاژ: مریم شیرزاد، موسیقی: بهزاد عبدی، تدوین: محمدامین همدانی.

 

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

شاهرخ استخری بازیگر گفت: با دیدن صحنه های «فهرست مقدس»  کاملا مشهود است که جوان‌های با استعدادی، همدلانه برای این کار زحمت کشیدند و  این همدلی در کل صحنه های این اثر دیده می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، شاهرخ استخری بازیگر سینما و تلویزیون در مورد اهمیت تولید انیمیشن در کشور در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس  گفت: یکی از کارهایی که نوجوان‌ها را با سینما آشتی می‌دهد، تولید انیمیشن‌هایی با کیفیت و مناسب رده سنی آنها است. البته این محقق نمی شود مگر از بخش‌های فرهنگی حمایت شود که به صورت جدی وارد حوزه کار کودک و نوجوان شدند. واضح است که انیمیشن‌ها جزو پرفروش‌ترین محصولات سینمایی دنیا هستند و تقویت انیمیشن در کشور می‌تواند، چرخه اقتصادی قوی برای سینمای ایران ایجاد کند. 
وی با اشاره به کیفیت تصاویر انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» گفت: زمانی که بروشور تبلیغاتی فهرست مقدس و جوایز دریافت شده از آمریکا را دیدم تعجب کردم چون آمریکا مهد انیمیشن دنیاست. اما بعد از دیدن فیلم واقعا بعنوان یک ایرانی افتخار کردم. 
بازیگر فیلم‌های  «پس کوچه‌های شمرون» و «چک» گفت: با دیدن صحنه های «فهرست مقدس»  کاملا مشهود است که جوان‌های با استعدادی، همدلانه برای این کار زحمت کشیدند و  این همدلی در کل صحنه های این اثر دیده می شود.
استخری در ادامه توضیح داد: همه جای دنیا مرسوم است، وقتی که یک اثر هنری بین مردم، با استقبال مواجه می‌شود، محصولات جانبی کنار آن هم عرضه می‌شود. اینکه تلاش می‌کنند در کنار نمایش انیمیشن «فهرست مقدس» محصولات جانبی همچون بازی‌ و لوازم‌التحریرهایی با نمادهای این انیمیشن ارائه شود، خیلی اتفاق خوبی است و امیدوارم برای سایر محصولات فرهنگی حوزه کودک هم چنین برنامه ریزی هایی بشود.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

انیمیشن «فهرست مقدس» بعد از گذشت دوسال از اولین رونمایی‌اش در جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر از چهارشنبه هفته گذشته اکران خود را شروع کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان به نقل از روزنامه فرهیختگان، دوسال پیش که در جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر رونمایی شد، تنها تصوری که اهالی رسانه‌ و منتقدان از این اثر انیمیشن سینمایی داشتند طراحی عجیب کاراکترهایی بود که تا به آن روز در سطح آثار ایرانی ندیده بودند. این انیمیشن، عنوان بهترین انیمیشن جشنواره 34 فیلم فجر را بدست آورد. پرده سینمای ایران، در تمام سال‌های حیات خود، خالی از آثار مختص کودک و نوجوان بوده است و انیمیشن‌سازی به‌عنوان یکی از انواع هنر ارتباط با کودکان و نوجوانان همچنان شرایط نوپایی را پشت سر می‌گذارد و مجموع انیمیشن‌های سینمایی هم که در سینمای ایران فرصت اکران یافتند، از انگشتان یک دست‌ کمتر است. اما انیمیشن «فهرست مقدس» بعد از گذشت دوسال از اولین رونمایی‌اش در جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر از چهارشنبه هفته گذشته اکران خود را شروع کرد. این انیمیشن با سرمایه‌گذاری سازمان هنری رسانه‌ای اوج ساخته شده و تولید و نگارش آن دوسال و نیم زمان برده است. سازندگانش می‌گویند این انیمیشن یک میلیارد تومان هزینه دربر داشته است و این در شرایطی است که بودجه تولید آثار هالیوودی به‌طور متوسط بین 100 تا 150 میلیون دلار است. این هزینه چیزی حدود یک‌چهارصدم نمونه‌های هالیوودی آن است.

 روایت می‌طلبید که کاراکترها این‌گونه طراحی شوند

محمدامین همدانی، تهیه‌کننده و کارگردان این انیمیشن سینمایی که پیش از این، تجربه کارگردانی ساخت انیمیشن «9 و 20 در بوشهر» را برای جشنواره فیلم فجر در سال 91 داشته است؛ در مورد طراحی کاراکترهای این اثر می‌گوید: «این که کاراکترها به این شکل ترکیبی از شمایل حیوانی و انسانی داشته باشند، ایده اولیه خودم بود. قرار بود داستانی واقعی و البته کمی تلخ را به شکلی بسازیم که برای مخاطب نوجوان جذابیت داشته باشد برای همین مجبور شدیم کاراکترها را به این شکل طراحی کنیم. وقتی هم با سعید فرهنگیان و محمد خیراندیش از طراحان کاراکترهای فهرست مقدس، در مورد خلق چهره‌های ترکیبی از حیوان و انسان حرف زدم، به وجد آمدند.»

همدانی اضافه کرد: «یک‌سری رفرنس‌های تصویری را جمع کردم تا رنگ، بافت و جنس شخصیت‌ها را برای نمونه به طراحان معرفی کنم. از طرف دیگر می‌خواستیم کار به شکلی باشد که مخاطبان، حجم جمجمه، اندام و ماهیچه‌های شخصیت‌ها را در تصویر احساس کنند. چون اگر این اتفاق نمی‌افتاد مخاطب نوجوان و بزرگسال این فیلم پس می‌زد. برای همین یک‌سری جمجمه حیوانی را که شبیه کاراکترها بود هم به‌عنوان الگوی طراحی به کار گرفتیم.»

 کاراکترها ترسناک نیستند

محمد خیراندیش یکی از طراحان کاراکترهای «فهرست مقدس» در مورد شمایل عجیب آنها می‌گوید: «من ترسناک بودن کاراکترها را قبول ندارم ولی می‌توانم بگویم که طراحی کاراکترها قدری خاص شده است. مهم‌ترین اتفاقی که در «فهرست مقدس» افتاده این است که مخاطب نوجوانش را جدی گرفته. مخاطب نوجوان امروز، در فیلم‌ها گریم‌هایی را می‌بیند که خیلی بیشتر از اینها فوتورئال هستند. با عقب ایستادن و جدی نگرفتن مخاطب نمی‌توانیم جلو برویم و مخاطب فعلی با کارهای ساده دیگر به سینما نمی‌آید.»

خیراندیش البته در این باره می‌گوید: «کارگردان هم ذهنیتی در این موضوع داشت که منطقه یمن قبلا داستان‌های تاریخی و قدیمی به این شکل داشته است از جمله ورود و حضور دیوها در زمان ملکه سبا و قصه حضرت سلیمان. جمع این موارد باعث شد به این سمت برویم که طراحی کاراکترها ترکیبی از شکل حیوان و انسان شود.»

 طـراحــی هــر کاراکـتـر بــر اســاس قـــصه شخصیت‌شان بود

سعید فرهنگیان یکی دیگر از طراحان کاراکترهای «فهرست مقدس» در این باره می‌گوید: «قصه هر کاراکتر، خصلت‌ها و کارهایی را که در داستان انجام می‌دهد، مشخص کرده بودیم، سپس این خصلت‌ها را برای طراحی کاراکترها در نظر گرفتیم. علاوه‌بر آن نقطه نظرات کارگردان را هم به طراحی اضافه کردیم. برای شروع مطالعه تصویری داشتیم؛ یعنی از چهره بازیگران، یک‌سری تصویر جمع‌آوری می‌کردیم، از فرم لباس‌هایی که در موقعیت جغرافیایی و تاریخی قصه وجود داشت، تصاویر را گرد آوردیم. درنهایت از در هم آمیختن این تصاویر به کلیتی از جنس کاراکترها، پارچه‌ها و شکل لباس‌ها رسیدیم.» «فهرست مقدس» انیمیشنی الهام گرفته از قصه تاریخی «اصحاب اخدود» است. قصه‌ای تکان‌دهنده که اولین قتل عام و نابودی بشر را در دامنه‌ دره‌ای هولناک از شهر تاریخی «نَجران» در شبه جزیره عربستان و هم مرز با کشور یمن به تصویر می‌کشد. 

محمد صرافزادگان که کار طراح صحنه‌های شهری «فهرست مقدس» را برعهده داشته است هم می‌گوید: «طراحی فضاهای شهری و صحنه‌های این فیلم، بخشی از کاری بود که در این پروژه برعهده داشتم و با توجه به تاریخی بودن موضوع فیلمنامه، بخشی از شروع کار را به تحقیقات و جمع‌آوری نمونه‌ها و تصاویر پرداختیم. در طراحی صحنه منابع محدودی وجود داشت و تنها چیزی که می‌دانستیم این بود که در منطقه جغرافیایی یمن باید ساخته می‌شد. به اجبار بخش زیادی از طراحی‌ها را از روی بافت سنتی یمن امروزی انجام دادیم که به نظر می‌آمد نزدیکی فرهنگی زیادی با تاریخچه یمن دارد.»

 «فهرست مقدس» بر اساس طرحی از مرحوم سلحشور ساخته شد

گویا مرحوم فرج‌ا... سلحشور در سال‌های آخر عمر خود، طرح اولیه ساخت فیلم سینمایی «اصحاب اخدود» را به سازمان هنری رسانه‌ای اوج می‌دهد، ولی به دلیل اینکه برآورد هزینه پروژه تلویزیونی این قصه بالغ بر 14 میلیارد تومان بود، مدیران این نهاد فرهنگی تصمیم می‌گیرند ابتدا انیمیشنی بر اساس این طرح اولیه و با هزینه پایین‌تر ساخته شود تا بعد از موفقیت و اقبال مخاطبان، مراحل ساخت سریال و فیلم سینمایی یک چنین قصه‌ای فراهم شود.  همدانی برای بازنویسی این اثر و تبدیل به قصه انیمیشن سراغ هومان فاضل می‌رود.

فاضل در مورد تغییر نگارش فیلمنامه دوم نسبت به فیلمنامه اولیه می‌گوید: «آن چیزی که الان در داستان می‌بینید- قصه «هاران» راهزن و برخی دیگر از کاراکترها- بعدها به فیلمنامه جدید اضافه شد. البته تصویر برخی شخصیت‌ها را از قبل داشتم، چون بر اساس همان فیلمنامه اولیه طراحی شده بود. من شخصیت‌ها را با همان اسامی حفظ کردم، ولی برای هر کاراکتر، قصه‌ای جداگانه و جایگاه‌های دیگری را تعریف کردم و تعدادی را در همان جایگاه نگه داشتم.»

 شگفتی دوبلورها از کیفیت ساخت

یکی دیگر از ویژگی‌های این اثر سینمایی حضور صداپیشگان مطرح سینما و تلویزیون در این پروژه است. بهرام زند، خسرو خسروشاهی، چنگیز جلیلوند، نصرا... مدقالچی و مریم شیرزاد تنها بخشی از هنرمندان عرصه دوبله هستند که در این پروژه حضور داشتند.

مریم شیرزاد، مدیر دوبلاژ این پروژه در مورد کیفیت گرافیک این انیمیشن سینمایی با اشاره به اینکه ارزشمندی این اثر به خاطر این است که ساخت جوان‌های ایرانی است، می‌گوید: «دوبلورها وقتی کیفیت طراحی انیمیشن و‌ انگیزه عوامل ساخت این کار را دیدند، تصمیم گرفتند  برای ساخت این اثر تمام تلاش خود را معطوف کنند.»

 موسیقی باید شکوه ایمان قصه را نشان می‌داد

موسیقی این اثر کاری از بهزاد عبدی، آهنگساز مطرح کشور است. او در مورد فضای آهنگسازی انیمیشن «فهرست مقدس» می‌گوید: «انیمیشن سینمایى فهرست مقدس، مانند بیشتر انیمیشن‌هاى دنیا ضرورت داشت که موسیقى زیادى براى آن نوشته شود. البته در این کار، مثل کارهاى قبلى خودم با ارکستر بزرگ کار را ضبط کردم تا در حد و اندازه‌هاى خود فیلم سینمایى ظاهر شود.»

وی در مورد آهنگسازی تصاویری که گاه موقعیت غمباری را در این انیمیشن تداعی می‌کند، گفت: «موقعیت غمبار این اثر باشکوه بود، از طرفی نباید موسیقى هم روایت غم می‌کرد. موسیقى باید شکوه ایمان آنها را که در فیلم به‌خوبى نمایش داده شده، تشدید می‌کرد.  داستان و کارگردانى این اثر، فاخر است و باید موسیقى‌ها در خدمت اثر می‌بود. طبیعى است  موسیقى نباید ساده باشد ولى تلاش کرده‌ام که ملودى‌هاى مهم کار خیلى پیچیده نباشد و به یاد بماند.» در شرایطی که تولید انیمیشن در سینمای ایران خیلی نحیف است، اکران یک انیمیشن آن هم با این سطح تولید، موقعیت مغتنمی است که با حمایت از شرایط اکران آن، هم مخاطبان با آثار انیمیشن‌سازان جوان کشور آشنا شوند و هم اینکه انیمیشن‌سازان کشور با امیدواری به بازگشت سرمایه، سراغ تولیدات آتی بروند.  به گفته علی جاودانی، مسئول زنجیره ارزش و اکران فهرست مقدس، اکران‌های بین‌المللی در برنامه آتی تیم قرار دارد و به‌زودی شاهد اکران این انیمیشن فاخر در عرصه‌های بین‌المللی و سایر کشورهای دنیا خواهیم بود.

ادامه خبر

بهزاد عبدی آهنگساز «فهرست مقدس» گفت: موقعیت غمبار این اثر باشکوه بود، از طرفی نباید موسیقى هم روایت غم می‌کرد. موسیقى باید شکوه ایمان آنها را که در فیلم به‌خوبى نمایش داده شده، تشدید می‌کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، آهنگسازی انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» کاری از بهزاد عبدی، موسیقی دان مطرح کشور است. او در مورد فضای آهنگسازی انیمیشن «فهرست مقدس» می‌گوید: «انیمیشن سینمایى فهرست مقدس، مانند بیشتر انیمیشن‌هاى دنیا ضرورت داشت که موسیقى زیادى براى آن نوشته شود. البته در این کار، مثل کارهاى قبلى خودم با ارکستر بزرگ کار را ضبط کردم تا در حد و اندازه‌هاى خود فیلم سینمایى ظاهر شود.»

وی در مورد آهنگسازی تصاویری که گاه موقعیت غمباری را در این انیمیشن تداعی می‌کند، گفت: «موقعیت غمبار این اثر باشکوه بود، از طرفی نباید موسیقى هم روایت غم می‌کرد. موسیقى باید شکوه ایمان آنها را که در فیلم به‌خوبى نمایش داده شده، تشدید می‌کرد.  داستان و کارگردانى این اثر، فاخر است و باید موسیقى‌ها در خدمت اثر می‌بود. طبیعى است  موسیقى نباید ساده باشد ولى تلاش کرده‌ام که ملودى‌هاى مهم کار خیلى پیچیده نباشد و به یاد بماند.» در شرایطی که تولید انیمیشن در سینمای ایران خیلی نحیف است، اکران یک انیمیشن آن هم با این سطح تولید، موقعیت مغتنمی است که با حمایت از شرایط اکران آن، هم مخاطبان با آثار انیمیشن‌سازان جوان کشور آشنا شوند و هم اینکه انیمیشن‌سازان کشور با امیدواری به بازگشت سرمایه، سراغ تولیدات آتی بروند.  به گفته علی جاودانی، مسئول زنجیره ارزش و اکران فهرست مقدس، اکران‌های بین‌المللی در برنامه آتی تیم قرار دارد و به‌زودی شاهد اکران این انیمیشن فاخر در عرصه‌های بین‌المللی و سایر کشورهای دنیا خواهیم بود.»

از طریق لینک زیر می توانید آلبوم موسیقی «فهرست مقدس» را دریافت کنید:

http://ritmo.ir/album/MPw7Ke3xiA

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» در حالی روی پرده رفته که سانس‌ها و سالن‌های محدودی دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان به نقل از خبرگزاری مهر، انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» به کارگردانی محمدامین همدانی که از ۱۵ آذر و در اکران های صبح ویژه مدارس در برخی از سینماها اکران شده است فروشی بالغ بر ۱۶ میلیون تومان به دست آورد.

این انیمیشن که محصول تلاش انیماتورهای ایرانی و باکیفیت جهانی است از تعداد سالن و سانس محدودی برخوردار است و در صورت موافقت سینماداران می تواند در سانس های بعدازظهر روی پرده برود تا مخاطب بیشتری امکان تماشای آن را داشته باشد.

این محصول سازمان رسانه ای اوج در ۱۰۸ دقیقه ساخته شده و نگارش و تولید آن قریب به ۲ سال و نیم زمان برده است.

«فهرست مقدس» داستان تاریخی برگرفته از قرآن است که ماجرای آن در شهر «نجران» کشور «یمن» می‌گذرد و زمان آن به صد سال قبل از ظهور دین اسلام بازمی‌گردد....

عوامل این انیمیشن سینمایی عبارتند از تهیه کننده و کارگردان: محمدامین همدانی، نویسنده: هومان فاضل، مدیر تولید: مصطفی شاهمردانی، دستیاران تولید: وحید چالاک و حسین صفارزادگان، مدیر دوبلاژ: مریم شیرزاد، موسیقی: بهزاد عبدی، تدوین: محمدامین همدانی.

پخش این فیلم برعهده سازمان هنری رسانه ای اوج است.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

صحنه‌های دراماتیک انیمیشن ملی «فهرست مقدس» در روند داستان می‌تواند احساسات بیننده را تحت تاثیر قرار داده و مخاطب را با خود همراه نماید.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان به نقل از خبرگزاری فارس، «فهرست مقدس» پس از انیمیشن «شاهزاده روم» دومین اثر ملی است که در تراز جهانی توانسته است خوش درخشیده و از استعدادهای جوان ایرانی در جهت پیشبرد صنعت پویانمایی استفاده نماید.

چهره پردازی‌های انیمیشنی و استفاده از رنگ‌ها، شکل‌ها و عناصر بصری بدیع در این انیمیشن سینمایی و همچنین صداگذاری قوی و دوبلاژ فوق العاده آن که به مدیریت استاد پیش کسوت این صنعت مریم شیرزاد صورت پذیرفته است، باعث گردیده تا اثر تولیدی در جایگاه والایی قرار و تحسین همگان را بر بیانگیزد.

صحنه‌های دراماتیک این انیمیشن ملی در روند داستان می‌تواند احساسات بیننده را تحت تاثیر قرار داده و مخاطب را با خود همراه نماید، این امر تا بدانجا پیش رفته که بیننده در خلال تماشای این پویانمایی گه گاه  با شخصیت های فیلم همزادپنداری نموده و خود را در جایگاه شخصیت‌های این انیمیشن قرار می‌دهد.

طراحی بسیار مناسب صحنه و کارگردانی اثر به گونه‌ای حرفه ای صورت پذیرفته است که باور پذیری شخصیت‌ها و مکان ها و زمان ها را به راحتی برای بیننده میسر می نمایاند.

وجود شخصیت های مثبت و منفی و استفاده از چهره های خاکستری و همچنین با الگوبرداری از خو و صفت حیوانات و طراحی چهره ها و کارکتر های شخصیتی این انیمیشن، شاهد آن هستیم تا بیننده فارغ از هر دین و زبان و فرهنگ و تمدنی به راحتی بتواند میان شخصیت ها تمیز قائل شده و شخصیت های خوب و بد را از هم منفک و تمییز دهد.

وجود شخصیت‌های داستانی منحصر بفرد در انیمیشن «فهرست مقدس» جانی بی‌بدیل به این پویانمایی ملی بخشیده است، داستانی تاریخی و منبعث از واقعه‌ای حقیقی در سال 500 میلادی، منجر به آن شده تا فرهنگ‌های مختلف جهانی پذیرای این انیمیشن خوش ساخت و با کیفیت باشند.

خوی اشرافی گری، تجمل گرایی و در مقابل آن ساده زیستی و بی آلایشی در جای جای این انیمیشن به چشم می خورد. صفاتی شیطانی و روحانی که شناخت آن و بازشناسی آن از هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، این امر با طراحی کاراکترهای متنوع به خوبی قابل تفکیک و شناخت است.

کسب بیش از 10 جایزه بین‌المللی گواهی بر این مدعاست که این انیمیشن توانسته است هم از نظر شکل و هم از نظر محتوا مخاطبان بسیاری را به خود جلب و جذب نماید.

در پایان می توان گفت با توجه به روش تولید و ساخت و مطالعات فراوانی که بر روی تولید اثر و طراحی شخصیت ها صورت پذیرفته است شاهد آن هستیم تا یک انیمیشن تراز اول ملی و همسنگ با انیمیشن های جهانی در مقابل دیدگان مخاطب وجود دارد، این اثر فاخر ملی در 15 آذر ماه به صورت همزمان در بهترین سینماهای کشور برای اکران عمومی در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

جوانان مستعدی در کشور این روزها مشغول ساخت انیمیشن های باکیفیت هستند و باعث شده اند که ایران هم بتواند در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد.

به گزارش روبط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان و به نقل از خبرگزاری مهر، صنعت پویانمایی جهان امروز از ابعاد گوناگونی قابلیت بررسی و تامل را  دارد، ساخت انیمیشن را می توان از این جهت که فاقد شخصیت های واقعی و بازیگران و سلبریتی های سینمایی است مورد نقد قرار داد و شاید برخی تصور کنند انیمیشن کارایی و اثربخشی فیلم های واقعی را ندارد اما از دیگر سو انیمیشن به علت نوع ساختار خود می تواند در صورتی که خوش ساخت باشد در ذهن مخاطب بیشتر و بهتر رسوخ کرده و با استفاده از قدرت تخیل بیننده به صورت عمیق تری در ذهن تاثیر بگذارد و مخاطب را به نحو مطلوبی با خود همراه کند.

مضاف بر اینکه انیمیشن به علت استفاده از کاراکتر های مجازی خود می تواند طیف بسیار گسترده تری از مخاطبان و بینندگان را نسبت به فیلم های سینمایی به خود جذب کرده و گروه های هدف متفاوتی را از لحاظ معنایی تغذیه و پشتیبانی کند.

شاید این همان دلیلی باشد که سرمایه گذاران غربی روی ساخت و تولید انیمیشن های مرغوب و با کیفیت سرمایه گذاری های کلان و به تربیت نیروهای حرفه ای در این زمینه اقدام کرده اند به گونه ای که هر روز شاهد خلق یک اثر جدید و یا تولید یک ابزار کارآمد در حوزه پویانمایی هستیم، خلاقیت و نوآوری هایی که با استفاده از فنون و تکنیک های رایانه ای هر روز شاهد استفاده هر چه بیشتر از آن توسط شرکت های عظیم غربی هستیم باعث شده تا تداخل فرهنگی، تعامل و یا تهاجم فرهنگی را شاهد باشیم.

این در حالی است که تا چندی پیش ایران نمی توانست حرفی در زمینه تولید انیمیشن های فاخر برای گفتن داشته باشد و اصولا اثری را برای عرضه در هماوردها و رویدادهای داخلی و بین المللی نداشت، خوشبختانه در این چند سال اخیر شاهد بوده ایم تا جوانان مستعد ایرانی با استفاده از ابزارها و خلاقیت های درونی خود به تولید انیمیشن های باکیفیت اقدام کرده اند و این امر باعث شده است تا بتوان ایران را نیز در شمار تولیدکنندگان انیمیشن های با کیفیت در فرم و محتوا به حساب آورد.

انیمیشن «فهرست مقدس» ساخته محمدامین همدانی که این روزها در سینماهای سراسر کشور در حال اکران است بی تردید یکی از آثار فاخر ایرانی در حوزه تولید انیمیشن است، طراحی کارکترهای متعدد و خارق العاده، استفاده از حرکات نرم، پرداختن به جزئیات تنها بخشی از رویکرد سازندگان این پویانمایی بوده است که منجر به تولید یک اثر جذاب و دیدنی شده است.

جالب آنکه سازندگان انیمیشن «فهرست مقدس» کوشیده اند تا با استفاده از ضمیر ناخودآگاه مخاطب و با استفاده از شخصیت های حیوانی در ۲ گروه حیوانات اهلی و وحشی، خوب یا بد بودن کاراکتر را در ذهن مخاطب تثبیت کنند، استفاده از حیوانات نجیب برای اشخاص خوب و استفاده از حیوانات موذی و یا وحشی برای معرفی اشخاص بد، خلاقیتی ستودنی است که می تواند مخاطب را به خود جذب کند.

این پویانمایی علاوه بر اینکه به یک داستان واقعی تاریخی پرداخته، دارای ابعاد بسیار خوبی در حوزه ساخت انیمیشن و کارگردانی است به گونه ای که توانسته است ۱۴ جایزه بین المللی را به خود اختصاص دهد که امید می رود تا با استقبال گروه های مختلف داخلی نیز مواجه شود.

تولید اقلام تجاری این محصول فاخر نیز جزو اولین اقداماتی است که توسط واحد تجاری سازی مرکز اوج کودک و نوجوان صورت پذیرفته، بدین معنا که علاقه مندان می توانند تا با تهیه اقلام فرهنگی موجود شخصیت های این انیمیشن ایرانی را با خود همراه و به قهرمان پروری شخصیت های خوب داستانی به صورت بومی اقدام کنند. در هر حال امید است تا با حمایت بینندگان و مخاطبان شاهد آن باشیم تا ایران عزیزمان بتواند با استفاده از جوانان مستعد داخلی به تولید اثرهایی جذاب و حرفه ای اقدام کند و بیش از پیش بتوانیم در این بازار پر رونق داخلی و بین المللی درخشیده و مفاهیم بالای انسانی را تعالی بخشیم.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

شامگاه پنجشنبه 9 آذرماه، اکران افتتاحیه انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» با حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی در پردیس سینمایی کوروش برگزار شد.

به گزارش روبط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، مراسم افتتاحیه انیمیشن سینمایی فهرست مقدس تازه ترین ساخته محمد امین همدانی امشب پنجشنبه ۹ آذرماه با حضور جمع کثیری از هنرمندان و مدیران فرهنگی در پردیس سینمایی کورش برگزار شد.

آنچه می بینید گزارش تصویری مراسمی است که باحضور هنرمندانی چون محمود پاک نیت، مهوش صبرکن، امیر حسین رستمی، کامران تفتی، شاهرخ استخری، بهار ارجمند، امیررضا دلوری، علی صالحی، نگین صدق گویا، زهرا داوود نژاد و مهرداد صدیقیان  برگزار شد.
 

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

افتتاحیه فهرست مقدس

 

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

شامگاه پنجشنبه 9 آذرماه، اکران افتتاحیه انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» با حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی در پردیس سینمایی کوروش برگزار شد.

به گزارش روبط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، مراسم افتتاحیه انیمیشن سینمایی فهرست مقدس تازه ترین ساخته محمد امین همدانی امشب پنجشنبه ۹ آذرماه با حضور جمع کثیری از هنرمندان و مدیران فرهنگی در پردیس سینمایی کورش برگزار شد.

در ابتدای مراسم شهرام شکیبا، مجری مراسم افتتاحیه فیلم سینمایی فهرست مقدس گفت:  بسیار خوشحالم که در کشورمان انیمیشنی تولید شده است که در بسیاری از جشنواره های بین المللی، جایزه دریافت کرده است. جوایز درخشانی از جمله بهترین انیمیشن ایران جشنواره فجر۹۴، جایزه ویژه هیئت داوران برای دستاورد تکنیکی درخشان از جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان، بهترین انیمیشن ایالات متحده آمریکا هالیوود پیکچرز ۲۰۱۶، بهترین انیمیشین اسپانیا  جشنواره فیلم مادرید ۲۰۱۶، بخشی از جوایزی است که در جشنواره مختلف به «فهرست مقدس» رسیده است.

در ادامه این مراسم ویدیویی از مراحل ساخت این انیمیشن به نمایش در آمد. در این ویدیو محمد امین همدانی ایده ساخت انیمیشن «فهرست مقدس» را از مرحوم فرج الله سلحشور دانست و گفت: یکی از موارد حساسیت ما برای ساخت این انیمیشن حضور افراد حرفه ای بود. در این کار از  طراحی لباس، نویسندگی، گرفته تا طراحی کاراکترها از هنرمندان حرفه ای این عرصه استفاده کردیم.

وحید ملتجی مدیر مرکز کودکان و نوجوانان اوج هم در بخشی از این ویدئو گفت: یکی از ویژگی‌های «فهرست مقدس» این است که همه افراد از هر سنی می توانند به تماشای این انیمیشن بنشینند. از همه افراد بعد از تماشای این کار می خواهم که دیدن آن را به دوستان خود توصیه کنند.

بعد از پخش کلیپ عوامل،؛ موزیک ویدیو «فهرست مقدس» با صدای کیوان پویا رونمایی شد. کیوان پویا خواننده این انیمیشن بیان کرد: از همه عواملی که برای ساخت و تولید این اثر ارزشمند وقت گذاشتند تشکر می کنم.

بعد از رونمایی از موزیک ویدیوی انیمیشن، نوبت به رونمایی از تیزر این فیلم رسید که بهار ارجمند، امیر رضا دلاوری و شاهرخ استخری برای رونمایی از جدیدترین تیزر این مجموعه روی صحنه آمدند.

بهار ارجمند بازیگر تلویزیون و فرزند مرحوم انوشیروان ارجمند با یادی از پدرش گفت: بسیار خرسندم که چنین کاری با این کیفیت ساخت و به دست فرزندان کشورمان، تولید شده است. آخرین انیمیشنی که من با پدرم دیدم یک انیمیشن خارجی به اسم «فروزن» ایکاش پدرم بود و می دید که حالا بچه های کشورمان چه کرده اند.

امیررضا دلاوری بازیگر تلویزیون و سینما از دیگر حاضران مراسم بود که  گفت: راستش را بخواهید فکر نمی کردم در کشورمان چنین اثر فاخری تولید شود. قطعاً اگر انیمیشن «فهرست مقدس» به زبان فارسی و این مراسم نبود قبول نمی کردم این اثر ایرانی است.

شاهرخ استخری گفت: چیزی که برای من جذاب بود چایزه ای بود که فهرست مقدس از آمریکا گرفته بود. من با خودم گفت که آمریکا خودش مهد انیمیشن های با کیفیت است اما وقتی تیزرها و مجموعه طراحی هایی که برای این انیمیشن شده است را دیدم متوجه شدن که چه کار مهمی را بچه های این سرزمین انجام دادند.

مریم شیرزاد مدیر دوبلاژ انیمیشن «فهرست مقدس» به دلیل کسالت نتوانست در این برنامه حضور داشته باشد. وی در صوتی که فرستاده بود اظهار کرد: وقتی استادید دوبله برای صداگذای انیمیشن به استدیو می آمدند، از کیفیت بسیار بالای انیمیشن تحت تاثیر قرار گرفتند. فکر نمی کنم اهمیت داشته باشد که بگویم دوبله این انیمیشن چقدر طول کشید ولی باید این را گفت که وقتی کاری درست انجام می شود این برانگیختگی باعث می شود تمام عوامل با تمام توان کارکنند. از کارگردان این انیمیشن تشکر می کنم که تمام کمک هایی که می توانستند انجام دادند تا دوبله این اثر، برای دوبلورها راحت باشد. امیدوارم که خانواده های ایرانی از دیدن این اثر در کنار فرزندانشان لذت ببرند.

در ادامه این مراسم ویدیویی از اقلام تبلیغاتی انیمیشن فهرست مقدس به نمایش در آمد.

سپس علی صالحی، محمود پاک نیست، نگین صدق گویا و زهرا داوودنژاد روی صحنه آمدند و از پوستر انیمیشن فهرست مقدس رونمایی کردند.

محمود پاک نیت هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون هم در این مراسم گفت: من همیشه معتقدم که «ما می توانیم». ساخت این  انیمیشن نمونه خوبی از همین ما می توانیم است. قصه‌ها و هنر ایرانی همیشه حرف برای گفتن دارند ولی باید از آن حمایت شود. بسیار خوشحالم که فهرست مقدس در کشورمان تولید شده است.

علی صالحی اظهار کرد: کار برای کودک در کشور ما ضعیف است. در حالی که آخرین کاری که به خاطر دارم، «کلاه قرمزی و پسرخاله» است که برای کودکان ساخته شد. جوانان کشور ما بسیار هنرمند هستند و اگر از آنها حمایت شود می توانند کارهای بزرگی انجام دهند. به سازندگان انیمیشن سینمایی فهرست مقدس، دست مریزاد می گویم.

در پایان این مراسم انیمیشن سینمایی فهرست مقدس به نمایش درآمد.

در خارج از سالن نمایش و پیش از شروع مراسم افتتاحیه «فهرست مقدس»، چهره های مطرح سینما و تلویزیون و همچنین عوامل انیمیشن، به یادگار از این مراسم، با هم عکس گرفتند.

محمود پاک نیت، مهوش صبرکن، امیر حسین رستمی، کامران تفتی، شاهرخ استخری، بهار ارجمند، امیررضا دلوری، علی صالحی، نگین صدق گویا، زهرا داوود نژاد، مهرداد صدیقیان از جمله چهره های هنری سینما و تلویزیون بودند که نسبت به مشخصات فنی فیلم،  ابراز خوشحالی کردند.
از عوامل انیمیشن «فهرست مقدس»، محمد امین همدانی کارگردان و تهیه کننده، بهزاد عبدی آهنگساز، محمد خیراندیش طراح کاراکترها، هومان فاضل نویسنده حضور داشتند.
بخش مهمی از مخاطبان این مراسم کودکان و نوجوانان و البته مدیران مدارس بودند.

از جمله حواشی جالب این مراسم، حضور شمایل پوشان شخصیتهای این انیمیشن بود که فضای متنوعی را در طول مراسم ایجاد کردند.

این فیلم تازه ترین محصول مرکز اوج کودک و نوجوان است که از 15 آذرماه مصادف با میلاد پیامبر اکرم (ص) و ولادت حضرت امام جعفر صادق (ع) در سینماهای کشور اکران خود را آغاز می‌کند.

 

 

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس، کودک

ادامه خبر

عصر 9 آذرماه، اکران افتتاحیه "فهرست مقدس" با حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی در پردیس سینمایی کوروش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز کودک و نوجوان اوج، مراسم افتتاحیه انیمیشن سینمایی "فهرست مقدس" ساخته محمد امین همدانی، عصر روز پنجشنبه ۹ آذرماه با حضور جمع کثیری از هنرمندان و مدیران فرهنگی در پردیس سینمایی کورش برگزار شد.
 محمود پاک نیت، مهوش صبرکن، امیر حسین رستمی، کامران تفتی، شاهرخ استخری، بهار ارجمند، امیررضا دلوری، علی صالحی، نگین صدق گویا، زهرا داوود نژاد، مهرداد صدیقیان از جمله چهره های هنری سینما و تلویزیون بودند که نسبت به مشخصات فنی فیلم،  ابراز خوشحالی کردند. 
از عوامل انیمیشن "فهرست مقدس" محمد امین همدانی کارگردان و تهیه کننده، محمد خیراندیش طراح کاراکترها، بهزاد عبدی آهنگساز، هومان فاضل نویسنده حضور داشتند.
بخش مهمی از مخاطبان این مراسم کودکان و نوجوانان و البته مدیران مدارس بودند.
در پایان این مراسم انیمیشن سینمایی فهرست مقدس به نمایش درآمد.

ادامه خبر

«فهرست مقدس» تازه‌ترین محصول مرکز اوج کودک و نوجوان است که تاکنون ده‌ها جایزه داخلی و خارجی را دریافت کرده است

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، «فهرست مقدس» به کارگردانی محمدامین همدانی، جوایز درخشانی از جمله بهترین انیمیشن ایران (جشنواره فجر۹۴)، بهترین انیمیشن ایالات متحده آمریکا (هالیوود پیکچرز ۲۰۱۶)، بهترین انیمیشین اسپانیا (جشنواره فیلم مادرید ۲۰۱۶) و بهترین انیمیشن ایران جشنواره ققنوس ۹۴ و ... را کسب کرده است.

این انیمیشن تازه‌ترین محصول مرکز اوج کودک و نوجوان است که تاکنون ده‌ها جایزه داخلی و خارجی از جمله بهترین انیمیشن جشنواره فیلم فجر 94 و جایزه ویژه هیئت داوران برای دستاورد تکنیکی درخشان از جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان را به خود اختصاص داده است.

انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس»، قرار است از 15 آذرماه ( 17 ربیع الاول) مصادف با میلاد پیامبر اکرم (ص) ولادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، در سینماهای کشور اکران خود را آغاز می‌کند.

 

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس

ادامه خبر

پوستر فیلم سینمایی انیمیشن «فهرست مقدس» ساخته محمد همدانی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، در آستانه اکران فیلم انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس»  پوستر فیلم رونمایی شد. این فیلم تازه ترین محصول مرکز اوج کودک و نوجوان به کارگردانی و تهیه کنندگی محمد همدانی از 15 آذرماه مصادف با میلاد پیامبر اکرم (ص) و ولادت حضرت امام جعفر صادق (ع) در سینماهای کشور اکران خود را آغاز  می‌کند.

این انیمیشن سینمایی تاکنون از جشنواره های جهانی مانند جشنواره نیویورک، مادرید، کالیفرنیا، جیپور هندوستان، رومانی، لندن و ... جوایزی را کسب کرده است.

 

پوستر فهرست مقدس

 

عوامل این انیمیشن سینمایی عبارتند از تهیه کننده و کارگردان: محمدامین همدانی، نویسنده: هومان فاضل، مدیر تولید: مصطفی شاهمردانی، دستیاران تولید: وحید چالاک و حسین صفارزادگان، مدیر دوبلاژ: مریم شیرزاد، موسیقی: بهزاد عبدی، تدوین: محمدامین همدانی.

پخش این فیلم برعهده سازمان هنری رسانه ای اوج است.

دسته‌بندی‌ها: فهرست مقدس، کودک

ادامه خبر

آئین رونمایی از فیلم سینمایی انیمیشنی فهرست مقدس 15 آذر 96 در پردیس سینمایی کوروش برگزار می گردد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، اکران افتتاحیه انیمیشن سینمایی «فهرست‌مقدس» پنج شنبه نهم آذرماه، ساعت 17:30 در سالن 9 پردیس سینمایی کوروش، با حضور عوامل این انیمیشن و هنرمندان مطرح سینما و تلویزیون، برگزار می شود.

گفتنی است برای افتتاحیه این فیلم، چهره‌های مطرح عرصه سینما، موسیقی، سیاست، سینما و تلویزیون نیز حضور خواهند داشت.

انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس»، قرار است از 15 آذرماه ( 17 ربیع الاول) مصادف با میلاد پیامبر اکرم (ص) ولادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، در سینماهای کشور اکران خود را آغاز می‌کند.

این انیمیشن تازه‌ترین محصول مرکز اوج کودک و نوجوان است که تاکنون ده‌ها جایزه داخلی و خارجی از جمله بهترین انیمیشن جشنواره فیلم فجر 94 و جایزه ویژه هیئت داوران برای دستاورد تکنیکی درخشان از جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان را به خود اختصاص داده است.

 

ادامه خبر

استفاده از پتانسیل اربعین و برنامه های مذهبی مناسبتی که به صورت گسترده ای در سطح جهانی بازتاب دارد می تواند بهترین زمان و مکان برای تثبیت سبک اسلامی زندگی باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، بی تردید رویکرد نظام جهانی کنونی باعث تغییرات شگرفی در سبک زندگی افراد و آحاد ملت‌ها مخصوصا نوجوانان شده است، گه‌گاه شاهد بوده ایم که استفاده از الگوهای غربی و شرقی باعث شده تا فطرت پاک نوجوانان و جوانان دستخوش تغییراتی گردد اما وجود واقعه های عظیمی چون عاشورا و اتفاقات سرزمین شام و کربلا و همچنین رویدادهای مذهبی ملی و اسلامی همچون حلالی تمام زنگ دل ها را میشوید و پاک می کند چه برسد به اندک غباری که ممکن است دل نوجوان را احاطه کرده باشد.

استفاده از پتانسیل اربعین و برنامه های مذهبی مناسبتی که به صورت گسترده ای در سطح جهانی بازتاب دارد می تواند بهترین زمان و مکان برای تثبیت سبک اسلامی زندگی باشد.

طراحی، تولید و عرضه برنامه های گوناگون فرهنگی و مذهبی می تواند نقش قابل توجهی را در جذب نوجوانان ایفا نماید، شرکت نوجوانان در راهپیمایی اربعین و آشنایی آنان با افراد گوناگون و تعامل آنان با فرهنگ های مختلف می تواند بستری مناسب را برای تعالی شخصیت آنان بازی نماید.
از این رو مرکز اوج کودک و نوجوان در ایام اربعین با برنامه مناسبی "آقیانوس آرام" به سراغ نوجوانانی رفت که یا میهمان پیاده روی اربعین بوده اند و یا به هر دلیلی نتوانستند در این اقیانوس عظیم شرکت نمایند.

این برنامه از یک هفته مانده به اربعین حسینی در حالی هر شب از شبکه دوم سیما روی آنتن می رود که گویا مخاطب، سبک تازه‌ای از برنامه زنده مناسبتی مذهبی را به تماشا می‌نشیند. برنامه ای که با محوریت اربعین است اما در آن نه از روضه و نوحه و مداحی مناسبتی خبری است و نه یک روحانی که بخواهد به سبک و سیاق برنامه های مناسبتی مذهبی، مخاطب خود را پند و اندرز دهد!

هرچند کسی منکر لزوم روحانیت در کنار جامعه جوان و نوجوان نیست، اما این اتفاق که یک مرکز فرهنگی هنری تلاش دارد تا با ادبیات خودِ نوجوان با او سخن بگوید، اتفاقی است که باید به فال نیک گرفته شود.

راهپیمایی اربعین می تواند از جهات گوناگونی مورد بررسی و تامل قرار گیرد، نگاه دینی، فرهنگی، سیاسی، روابطی، روانی، انسان شناختی و مانند آن تنها بخشی از زوایایی است که می تواند مورد تدقق قرار گیرد، از دیگر سو مهندسی فرهنگی می تواند بسیاری از این زوایا را پوشش داده و با ایجاد انگیزه به صورت خودجوش باعث گردد تا مخاطبان فرهنگی جذب چنین برنامه هایی گردند.

اقیانوس آرام برنامه ای کارشناسی شده است که می کوشد در یک هفته منتهی به اربعین محیطی جذاب را برای مشارکت نوجوانان و جوانان ایجاد و شور و شوقی همراه با شعور و معرفت برای آنان ایجاد نماید.

در این برنامه قرار نیست اشک ریختن برای اباعبدالله به نوجوان یادآوری شود؛ هرچند که این امر نیز از تواصی ائمه و معصومین است اما "اقیانوس آرام" این وظیفه را به سایر برنامه های مناسبتی محول کرده و قرار است از شور و هیجان مسیر پیاده روی اربعین سخن بگوید. از رابطه عمیق بین مردم ایران و عراق؛ از مهمان پذیری باصفای عراقی‌ها؛ از اشتیاق پیاده روی و ...

اقیانوس آرام می تواند با رویکرد خلاقانه خود بستری را برای باز آموزی معارف اسلام با زبانی ساده و قابل فهم به نوجوانان مهیا نماید.

آنچه در این میان می تواند از اهمیت خاصی بر خوردار باشد آن است که چگونه می تواند از پتانسیل های موجود فضای رسانه ای در خصوص استکبار ستیزی و تعمق بخشیدن به فرهنگ اسلامی- ایرانی استفاده جست و چگونه می تواند در مقابل موج عظیم تهاجمات اعتقادی و فرهنگی ایستادگی نمود؟

آنچه به نظر می رسد آن است که با وجود رویدادهای ملی و منطقه ای و حتی بین المللی همچون واقعه کربلا و ترویج فرهنگ و تبیین اهداف و کنش و واکنش بازیگران این واقعه می توان انتظار داشت تا با ایجاد محتوایی جذاب و دارای کشش نوجوانان را درگیر موضوعاتی چون فرهنگ شهادت، ایثار، مقاومت نمود و اصولی چون ظلم ستیزی، امر به معروف و نهی از منکر را در جان و بطن آنان نهادینه نمود.

امید است تولید برنامه‌هایی نظیر "اقیانوس آرام" محدود به اربعین نشده و در طول سال شاهد پخش آن از رسانه ملی باشیم؛ رسانه ای که می بایست در صف مقدم جبهه فرهنگی انقلاب شمشیر بزند

منبع: خبرگزاری آنا

ادامه خبر

جوانان نسل‌ جدید ما مخصوصا نوجوانان به اصطلاح دهه هشتادی با بحران فرهنگی مواجه هستند.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، اختلالات فرهنگی کشور ما تا حدی وسعت یافته است که نمی‌توان آن‌ها را احصاء کرد. آسیب‌های موجود در فضای مدیریت فرهنگی کشور نیز آینده‌ چندان امیدوارکننده‌ای را تصویر نمی‌کند. گرچه تمام تحلیل‌گران از فعالیت‌های جزیره‌ای، موازی کاری‌ها و سازمان‌های عریض و طویلِ کم بازده در حوزه فرهنگ گلایه دارند اما هیچ راهکار قطعی و مطلوبی نیز برای رفع این مشکلات ارائه نمی‌شود شاید به آن دلیل که گلایه‌ها معمولاً دیده نمی‌شود و اثرگذار نیست. حقیقت آن است که اهمیت فرهنگ و وجود اختلالات فرهنگی نیز جز در موارد تحقق یک بحران جلوه‌گر نمی‌شود. گویا جامعه تنها در مواردی چون خودکشی دختران نوجوان اصفهانی گُر می‌گیرد و ناخودآگاه از خود می‌پرسد این فجایع ناشی از کدام یک از شعف‌های فرهنگی کشور است؟ در چنین اوقاتی است که ناگزیر گلایه از سازمان‌های فرهنگی مسئول نیز بیشتر دیده می شوند.

نوک پیکان انتقادات هم بیشتر حول یک محور است: وضعیت فرهنگی نسل‌های جدید، مخصوصا نوجوانان که امروزه می‌توان آن را با اصطلاح دهه هشتادی‌ها، خطاب قرار داد با بحران فرهنگی مواجه هستند و واقعیت این است که ما در عرصه تولید فرهنگی برای این قشر کم گذاشته‌ایم. نه در مورد حرکت‌های کلان فرهنگی که حتی در مورد امور خُرد نیز همچنان ضعیف و بی کفایت عمل می‌کنیم. برای مثال هنوز که هنوز است، حتی در بومی سازی نمادهای فرهنگی تصویر شده بر روی لوازم التحریر دانش‌آموزان کودک و نوجوان خود مانده ایم. معدود حرکت های امیدوار کننده موجود در همین حوزه نیز، رهاورد تلاش جوانان انقلابی در قالب تشکل‌های خودجوش مردمی بوده است که نمی‌توان آن را به عنوان یک جریان کلان فرهنگی و ناشی از مدیریت سنجیده مسئولان فرهنگی کشور در طول این سال‌ها قلمداد کرد.

گویا بسیاری از متولیان فرهنگ، تنها سینما را به عنوان مؤلفه و محصولی فرهنگی یافته‌اند. آن هم نه سینمایی دارای دغدغه و متعهد که در بسیاری از موارد سینمایی است سرشار از ترویج خیانت، طلاق، دورویی و شوخی‌های رکیک جنسی و همین وضعیت مردم را از سینما گریزان کرده است. در این میان البته نکته‌ی تأسف برانگیز آن است که علی رغم این همه ضعف و ایراد فرهنگی، سالانه میلیاردها تومان صرف این حوزه می‌شود و به واقع فرهنگ تبدیل به چاه ویلی شده است که صرفا هزینه‌های گزافی برای کشور در پی دارد اما هر روز شاهد وضعیتی بدتر از دیروز است.

شاید نگاه به همین وضعیت ناامیدکننده است که بسیاری از بزرگان و دلسوزان کشور برای تحقق فعالیت فرهنگی صحیح و خانواده‌دار بیشتر به فعالیت تشکل‌های فرهنگی خودجوش و مردمی دل بسته‌اند. اشکالات وارد بر مدیریت دستگاه‌های فرهنگی کشور کم نیست، اما حقیقت آن است که فعالیت‌های فرهنگی کشور ما محکوم به شکست نیست چه آنکه نقاط قوت فرهنگی کشور ما در انجام فعالیت‌‌ها می‌تواند به کمک دلسوزان و علاقمندان بشتابد. اما سوال این است که نقاط قوت ما کجاست؟ و اساساً ما چه برنامه ای برای تقویت نقاط قوت و تکثیر مدل‌های فرهنگی صحیح می‌توانیم انجام دهیم؟

شاید هیچ متفکری، جز همانان که فرهنگ را همان لودگی و شوخی‌های جنسی فیلم‌های سخیف سینما لقب داده باشند، در اینکه «عاشورا» بزرگترین ظرفیت فرهنگی موجود در پیش روی ماست، شک نداشته باشد. با این حال سؤال دیگری که پیش می‌آید آن است که ما در پیوند زدن نوجوانان دهه هشتادی خود با قوی‌ترین ظرفیت فرهنگی خود یعنی «عاشورا» چه کرده‌ایم کدام اتاق فکر دستگاه های متولی فرهنگ تا کنون در این مقوله اندیشیده است؟ پاسخ منصفانه به این سوال حقیقتاً تأمل بر انگیز را باید در مجالی دیگر تعقیب کرد، با این حال در همین چهارچوب نباید از یک سنت شکنی بدیع صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر که در راستای آشنایی بیشتر نوجوانان با فرهنگ سرخ عاشورا صورت گرفته است غافل شویم.

برنامه تلویزیونی «اقیانوس آرام» که به عنوان اولین برنامه زنده مختص نوجوانان که در کربلا تولید می‌شود، این روزها ساعت 17:30 روی آنتن شبکه دو سیما می رود. «اقیانوس آرام» قصد دارد در فرصت بی نظیر راهپیمایی اربعین، فرزندان دهه هشتادی کشور ما را میهمان سفره اباعبدالله(ع) کند.

«اقیانوس آرام» به تهیه کنندگی مرکز اوج کودک و نوجوان؛ هر شب با دو مهمان روی آنتن می‌رود که بخش اول آن با حضور یک مهمان در حوزه‌های ورزشی، فرهنگی و هنری اجرا می‌شود و در بخش دوم، یک نوجوان موفق، مهمان برنامه می‌شود و در خصوص نگاه نسل نوجوان به مسائل دینی و به طور خاص واقعه عاشورا؛ همچنین تجربیات قابل انتقال خود برای رسیدن به موفقیت با مجری برنامه به گفتگو می‌پردازد. پخش آیتم های تصویری از راهپیمایی اربعین با اجرای دو دختر و پسر نوجوان به عنوان دیگر مجری‌های این برنامه، از دیگر بخش‌های جذاب این برنامه تلویزیونی است. مجری‌های نوجوان برنامه سعی می‌کنند با همسالان خود که در راهپیمایی اربعین حاضر هستند، هم کلام شوند و حسی و حال آنها را به مخاطبان نوجوان برنامه انتقال دهند.

استودیوی اصلی ضبط و پخش زنده برنامه اما بر فراز ساختمان مشرف به گنبد طلاییِ حرم اباعبدالله الحسین(ع) قرار گرفته و مخاطبان نوجوان برنامه، توفیق یک زیارت مجازی را خواهند یافت. پخش آیتم‌های تصویری با موضوع شناخت بخش‌های مختلف و تاریخی شهر کربلا از دیگر قسمت‌های جذاب برنامه برای مخاطب نوجوان است. در این بخش نیز محوریت اصلی با نوجوانان است و کارشناس مذهبی برنامه به همراه جمعی از آن‌ها، به معرفی بخش‌های مختلف این شهر مقدس می‌پردازد. تهیه و پخش چنین ویژه برنامه‌ای برای نوجوانان از آن رو مهم است که نوجوانی، موعد مواجه شدن انسان با بیشترین سوالات اساسی زندگی همچون هدف زندگی، حیات پس از مرگ، خدا، پیامبران، ائمه(ع)، دنیا و... است. نوجوانی دوره‌ای است که خمیرمایه شخصیت انسان به تدریج سفت و سخت می شود و شکل نهایی به خود می گیرد.

با توجه به ظرفیت الهی و شگفت‌انگیز پیاده‌روی اربعین در آشنایی هرچه بیشتر تمامی اقشار و مخصوصا اقشار نوجوان کشور با مکتب سرخ حسینی در هدایت افراد، ویژه‌ برنامه «اقیانوس آرام» یکی از برنامه‌هایی است که می‌تواند به بهترین وجه ممکن مهم‌ترین نقطه قوت فرهنگ کشور ما یعنی عاشورای حسینی را با قلب و روح نوجوانان ما پیوند دهد. در شرایطی که همه‌ی دلسوزان از خطر درگیر شدن نوجوانان با بازی‌های رایانه‌ای خشن، غیراخلاقی و خطرناک احساس نگرانی می‌کنند، چنین برنامه‌هایی می‌تواند در صورتی که با مشی درست و شیوه‌ای صحیح به پیش برود ضمن آشنا کردن نوجوانان با مؤلفه‌هایی صحیح و منطبق با فطرت، دوری آن‌ها از خطراتی مغایر با فطرت آن‌ها را تضمین نماید. به راستی حسین(ع) می تواند همان کشتی نجاتی باشد که زندگی دنیا و آخرت دهه هشتادی‌های کشور ما را بیمه کند و برنامه سازان کشور ما مسئولیتی خطیرتر از اینکه این نوجوانان پاک سرشت را با این کشتی نجات آماده کنند، ندارند. کاش با تدبیر مسئولان «اقیانوس آرام» پس از راهپیمایی اربعین هم تداوم یابد. یا حداقل تولید برنامه‌هایی با همین رویکرد در دستور کار قرار گیرد.

حقیقتا این سؤال قابل تأمل است که سرانجام چه زمانی مجاب خواهیم شد که از بزرگترین ظرفیت هدایت انسان که همانا حسین(ع) است، برای هدایت نسل آینده کشور در حساس‌ترین مقاطع سنی آن استفاده کنیم؟ در شرایطی که آسیب‌های غیرقابل کنترل شبکه‌های اجتماعی در فضای ولنگاری فرهنگی موجود در مدیریت فرهنگی کشور، خطراتی روز افزون برای نوجوانان و جوانان کشور پدید آورده است، چرا کمتر شاهد تولید برنامه‌هایی چون «اقیانوس آرام» هستیم و چرا چنین برنامه‌هایی باید تنها در محدوده زمانی چند روزه روی آنتن برود؟ به امید روزی که حسین(ع) را از نوجوانان این سرزمین دریغ نکنیم تا معنای «احلی من العسل» را از برادرزاده‌اش بیاموزند. آنگاه نه از نهنگ آبی خواهیم ترسید، نه از غول هالیوود!

ادامه خبر

وحید ملتجی از اکران انیمیشن فهرست مقدس در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، وحید ملتجی رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان از اکران پرافتخارترین انیمیشن تاریخ سینمای ایران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: فیلم سینمایی فهرست مقدس به زودی در سینماهای سراسر کشور اکران خواهد شد.

ملتجی به تولید زنجیره ارزش محصولات فرهنگی و سرگرمی این فیلم اشاره کرد و افزود: قرار است تیم تجاری سازی مرکز اوج کودک و نوجوان، همزمان با اکران فیلم، محصولات جانبی آن را نیز به بازار عرضه نماید.

وی در پایان متذکر شد: در تلاشیم تا بهترین شرایط را جهت اکران مناسب برای نوجوانان فراهم نماییم که اخذ پروانه حمایت و اکران مدارس در همین راستاست.

گفتنی است فهرست مقدس در راستای فیلم‌های سینمایی فاخر و محبوب گذشته سازمان هنری رسانه‌ای اوج از جمله بادیگارد و ایستاده در غبار و ... به نمایش در خواهد آمد.

 

ادامه خبر

فیلم "فهرست مقدس" تازه ترین محصول مرکز اوج کودک و نوجوان موفق به اخذ جایزه ویژه هیئت داوران برای دست‌آورد درخشان فنی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، آیین اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان استانی و شهری، هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه اصفهان در تالار کوثر این شهر برگزار گردید.

فیلم "فهرست مقدس" به تهیه کنندگی محمدامین همدانی علاوه بر نامزدی در بخش بلند پویانمایی سینمایی جشنواره، موفق شد جایزه ویژه هیئت داوران برای دست‌آورد درخشان را دریافت نماید.

ادامه خبر

در این مراسم از نوشت افزار سه انیمیشن «بچه های ساختمان گلها»، «پیم و پم» و «اتل متل یه جنگل» رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز اوج کودک و نوجوان، آئین رونمایی از نوشت افزار سه انیمیشن محبوب سیما در حالی روز گذشته در ترنجستان بهشت برگزار شد که محمد بحرانی صداپیشه جناب خان، دکتر آذرمیدخت آذرهوش مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو و جمعی از هنرمندان و عوامل تولید این سه انیمیشن حضور داشتند.

مرکز اوج کودک و نوجوان: تمرکز خود را از رسانه به سمت تولید زنجیره محصولات سوق دادیم

در ابتدای مراسم، احمد ذوعلم معاون طرح و برنامه مرکز اوج کودک و نوجوان در تشریح فعالیت های این مرکز گفت: از چند ماه پیش طراحی ما از تمرکز خاص بر رسانه فاصله گرفت و به سمت اثر گذاری جدی تر بر کودک و نوجوان از طریق کل محصولاتی که با انها در ارتباط است حرکت کردیم.

وی برهمین اساس ادامه داد: رسانه اگر چه بسیار مهم و تاثیر گذار است اما بخشی از نیاز های کودک و نوجوان را تامین می کند و با مشورت هایی که انجام دادیم تصمیم گرفتیم در کنار محصولات هنری، زنجیره محصولات مورد نیاز کودکان از جمله لوازم التحریر را هم کامل کنیم و آن را با استفاده از کاراکتر های محبوب انها طراحی کردیم.

معاون طرح و برنامه مرکز اوج کودک و نوجوان با بیان اینکه سیاست مرکز از این پس این است که از زمانی که محصولات انیمیشن تولید و طراحی می‌شوند و کاراکترها مشخص می‌شوند، به کل زنجیره ارزش‌گذاری آنها توجه شود، خاطرنشان کرد: با وجود این‌که منابع مالی ما محدود است و اگر بخواهیم تولیدات کیفی داشته باشیم باید سرمایه‌گذاری کنیم، این اقدام می‌تواند به بازگشت اقتصاد و کامل کردن زنجیره ارزشی کمک کند. اما این کار ادعای ما نیست و نگاه ما نگاه حداقلی به کار است و به دنبال این هستیم که محصولات ایرانی با مواد و سرمایه ایرانی تولید شود و در طراحی هم نیاز مخاطب ایرانی را شاهد باشیم.

محمد بحرانی: تولید کاراکتر زحمت زیادی دارد؛ نوشت افزار ایرانی بخرید

در ادامه مراسم محمد بحرانی صداپیشه شخصیت های کارتونی نیز در این مراسم گفت: به همه کسانی که این لوازم را تولید می کنند و می خرند می گویم ساخت کاراکتر زحمت زیادی را برای هنرمندش دارد و از مردم می خواهم لوازم التحریر ایرانی بخرند زیرا کیفیتش خیلی خوب است.

صداپیشه عروسک محبوب “جناب‌خان” در ادامه افزود: کسانی که ساخت کاراکترهای عروسکی را بر عهده دارند واقعا برای آن‌ها از گوشت، پوست، ذهنشان و جانشان مایه می‌گذارند. کسانی که سال‌های سال دیده نشدن را به جان می‌خرند. کار صداپیشگی کردن، مستلزم دیده نشدن است و صداپیشگان، عروسک‌گردانان و طراحان عروسک نیز این دیده نشدن را به جان خریده‌اند و جان و عمر خود را بر روی عروسک‌ها می‌گذارند.

آزاده مویدی: خدا را شاکرم برای رونمایی از نوشت افزار «پیم و پم»

آزاده مویدی، کارگردان و صداپیشه انیمیشن پیم و پم نیز در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: در ساخت این انیمیشن اتفاقی که برای من افتاد، این بود که احساس کردم در حوزه خردسال عروسکی نداریم که به صورت غیرمستقیم به کودکان آموزش بدهیم. پس از ۱۵ سال فعالیت در این حوزه می‌دانم که ریتمیک بودن در آموزش غیرمستقیم به بچه‌ها کمک بسیاری می‌کند. سال پیش ضبط این مجموعه انیمیشن به پایان رسید و امسال هم از محصولات آن رونمایی می‌شود. این اتفاق، اتفاق خوبی است و خدا را شکر می‌کنم.

او سپس گفت: فصل اول مجموعه پیم و پم تمام شده است و در حال حاضر درگیر پیش‌تولید فصل دوم این مجموعه هستیم.

مدیرعامل مجمع نوشت افزار ایرانی اسلامی: نیازمند کار محتوایی در حوزه کاراکترسازی برای بچه ها هستیم

حسینی مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی نیز در این مراسم در راستای تبلیغ محصولات ایرانی تصریح کرد: اتفاقی که در دنیا می‌افتد این است که اصلی‌ترین کار فرهنگی از طریق کاراکترسازی رخ می‌دهد که کشور ما در این عرصه هنوز حرفی برای گفتن ندارد و محصولی نداریم که در سبک زندگی بچه‌ها کاراکترمحور باشد. بنابراین مستلزم کار جدی و محتوایی در این زمینه هستیم. البته در طراحی کاراکترهای موفق مشکلی نداریم اما بیشتر مشکل ما خروجی و حمایتی است که از آثار نمی‌شود.

وی با اشاره به کاراکترهای مطرح دنیا، یادآور شد: به عنوان مثال کاراکتر باب اسفنجی بیش از هشت هزار میلیارد دلار تجاری‌سازی می‌کند. پیش از این نیز ما این حوزه را به کاراکترهای غیرایرانی واگذار کرده بودیم. امیدواریم در حال حاضر این کاراکترسازی در کشور ما ادامه یابد و در این کار فرهنگی موثر باشیم.

مرندی: از ابتدای به تولید نوشت افزار «اتل متل یه جنگل» فکر کرده بودیم

امیر مرندی، تهیه‌کننده مجموعه انیمیشن “اتل متل یه جنگل” نیز در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: این مجموعه انیمیشن محبوب‌ترین سریال انیمیشن سازمان صداوسیما انتخاب شد و در حال حاضر نیز مشغول ساخت پیش‌تولید آن هستیم.

وی با اشاره به دشواری‌های ساخت انیمیشن در ایران یادآور شد: تولید ۲۰۰ دقیقه انیمیشن در کمتر از یک سال بسیار دشوار است و خرسندیم که مجموعه‌سازان «ساختمان استودیو سریال‌های انیمیشنی» سریال‌هایی را تولید کرده است که موفق بوده‌اند و افرادی در این مجموعه فعالیت می‌کنند که میانگین سنی آن‌ها کمتر از ۳۰ سال است و زحمات زیادی برای ساخت این انیمیشن‌ها می‌کشند.

این تهیه کننده حوزه انیمیشین سپس توضیح داد: عوامل انیمیشن اتل متل یه جنگل پیش از تولید به تک‌تک مراحل ساخت آن و این‌که روزی از محصولات نوشت‌افزار این مجموعه رونمایی شود، فکر کرده بودیم و از ابتدا کاراکترها با این رویکرد که قرار است محصولات آن‌ها هم ساخته شود، فکر شده بود. به نوعی که حتی این سریال را به چندین شبکه معتبر خارجی هم فروختیم و این اتفاق خوبی برای ما بود.

خیراندیش: انیمیشن سازان در ایران با دستان خالی زمین را می کَنند!

در بخش پایانی این مراسم، خیراندیش طراح کاراکتر انیمیشن‌های تلویزیونی نیز در سخنانی اظهار کرد: یک طراح و عروسک‌گردان واقعا از جان خود در کاراکترهای که طراحی می‌کند، می‌دمد. در کشور، ما انیمیشن‌سازان با دست خالی زمین را می‌کَنیم اما با دل و جان این کار را می‌کنیم و با کشورهای دیگر در زمینه ساخت انیمیشن قابل قیاس نیستیم.

در پایان این مراسم از نوشت افزار سه انیمیشن «بچه های ساختمان گلها»، «پیم و پم» و «اتل متل یه جنگل» رونمایی شد.

ادامه خبر

«فهرست مقدس» تازه‌ترین محصول مرکز اوج کودک و نوجوان در حالی در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان اولین اکران خود را پشت سر گذاشت که با استقبال چشمگیر مخاطبان روبرو شد.

اکران اصلی و نشست خبری عوامل فهرست مقدس روز چهارشنبه چهاردهم تیرماه برگزار خواهد شد. «فهرست مقدس» به کارگردانی محمدامین همدانی، یکی از محصولات مرکز اوج کودک و نوجوان است که جوایز درخشانی از جمله بهترین انیمیشن ایران (جشنواره فجر۹۴)، بهترین انیمیشن ایالات متحده آمریکا (هالیوود پیکچرز ۲۰۱۶)، بهترین انیمیشین اسپانیا (جشنواره فیلم مادرید ۲۰۱۶) و بهترین انیمیشن ایران جشنواره ققنوس ۹۴ و … را کسب کرده است.

سی امین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان با حضور ۱۵۵ اثر شامل فیلم‌های سینمایی بلند، ویدیویی، فیلم‌های کوتاه و نیم بلند و فیلم‌های پویانمایی و انیمیشین در شهر اصفهان در حال برگزاری است.

اکران عمومی فهرست مقدس به زودی در سینماهای سراسر کشور آغاز خواهد شد.

دسته‌بندی‌ها: بین‌المللی، کودک

ادامه خبر

ستاد اطلاع رسانی سی امین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان، اسامی نامزدهای بخش بلند پویانمایی سینمایی را به شرح زیر اعلام کرده است:

کاندیدای بهترین فیلم نوجوان در بخش پویانمایی سینمایی:
۱- فهرست مقدس به تهیه کنندگی محمدامین همدانی-مرکز اوج کودک و نوجوان
۲- رهایی از بهشت به تهیه کنندگی علی نوری اسکویی

کاندیدای کارگردانی بخش پویانمایی سینمایی:
۱- فیلم رهایی از بهشت به کارگردانی علی نوری اسکویی
۲- فیلم راز پروانه ها به کارگردانی علی تنهایی

کاندیدای بهترین فیلم کودک در بخش پویانمایی سینمایی:
۱- دنیای کیف های به تهیه کنندگی حمید نخعی
۲- راز پروانه ها به تهیه کنندگی علی تنهایی
کاندیدای بخش کوتاه و نیمه بلند پویانمایی
کاندیدای بهترین کارگردانی بخش کوتاه و نیمه بلند پویانمایی:
۱- لایت سایت به کارگردانی سید مسلم طباطبایی
۲- هزارافسان به کارگردانی اصغر صفار و عباس جلالی یکتا
۳- گل و بلبل به کارگردانی مهدی آقاجانی
۴- سوزن بان به کارگردانی مهدی خرمیان
کاندیدای بهترین فیلم بخش کوتاه و نیمه بلند پویانمایی:
۱- گل و بلبل به تهیه کنندگی مهدی آقاجانی
۲- درخت پرتغالی به تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
۳- رویاها در یک روز به تهیه کنندگی امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
۴- هزارافسان به تهیه کنندگی اصغر صفار-مرکز پویانمایی صبا
کاندیدای بهترین فیلم نامه بخش کوتاه و نیمه بلند و بلند پویانمایی:
۱- ناگهان باد برمیخیزد به نویسندگی ادریس سامانی
۲- کودکان به نویسندگی هادی محمدیان طبقی
۳- هیچ کس به نویسندگی الهام طرقی

دسته‌بندی‌ها: بین‌المللی

ادامه خبر

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوان پویانمایی «فهرست مقدس» در آخرین سانس سالن چهارسوق پردیس سینمایی چهارباغ اکران شد.

محمد امین همدانی، کارگردان این فیلم بلند پویانمایی در مراسم معرفی فیلمش گفت: باید بگویم که این فیلم بیشتر متناسب نوجوانان است و به لحاظ کیفیت پخش و تصویر تصویرهای متفاوتی را شاهد هستید.
وی با بیان اینکه این فیلم جایزه بهترین فیلم انیمیشن بلند فیلم فجر سال ۹۴ را دریافت کرد، افزود: همچنین فهرست مقدس موفق به دریافت ۱۴ جایزه ملی و بین المللی از غرب تا شرق از کالیفرنیا ، مادرید، شرق آسیا و … شده است.

دسته‌بندی‌ها: کودک

ادامه خبر